Uluslararası Roman Günü

Uluslararası Roman Günü
Af Örgütü, Avrupa'da ırkçı şiddete maruz kalan Romanlar için adalet çağrısında bulundu

ANKARA (AA) – Uluslararası Af Örgütü, Uluslararası Roman Günü dolayısıyla yayımladığı raporda, Avrupa ülkelerinin Romanlara yönelik ayrımcılık ve şiddetin önüne geçmekte başarısız olduğunu vurgulayarak, bu konuda etkin biçimde harekete geçilmesini istedi.

Af Örgütü'nün Avrupa ve Orta Asya Programı Direktörü John Dalhuisen, Avrupa'da Roman karşıtlığından beslenen şiddet olaylarının son yıllarda arttığına işaret etti ve buna verilen tepkinin yetersiz olduğunun altını çizdi.

Roman karşıtı şiddetin bariz örneklerini kınasalar dahi, çoğu yetkilinin durumun boyutlarını kabul etmek istemediğini vurgulayan John Dalhuisen, Avrupa Birliği'nin de Romanların sistematik olarak ayrımcılığa tabi tutulması konusunda üye devletlerle mücadele etmeye gönülsüz olduğunu belirtti.

- "Adalet İstiyoruz" -

Pek çok hadisede güvenlik birimlerinin ırkçı saldırıları önlemekte, Romanlara yönelik kinci tavırların nedenlerinin gerektiği gibi araştırılmasında ve faillerin adalete teslim edilmesinde başarısız olduğunu vurgulayan Dalhuisen, AB hukukunun ayrımcı şiddetin önlenmesini kapsamına aldığına ancak Avrupa Komisyonu'nun bu konuda net ve kararlı biçimde harekete geçmekte yetersiz kaldığına işaret etti.

Uluslararası Af Örgütü'nün "Adalet İstiyoruz: Avrupa'nın Romanları Irkçı Şiddetten Koruyamaması" başlıklı raporunda Çek Cumhuriyeti, Fransa ve Yunanistan'da yetkililer ve sıradan vatandaşların Romanlara yönelik şiddet eğilimi incelemeye alındı.

Raporun Çek Cumhuriyetine ayrılan kısmında, 2013 yazı ve sonbaharında aşırı sağcı grupların ülke çapındaki çok sayıda kent ve kasabada Roman karşıtı protesto gösterileri düzenlediğine dikkat çekildi. Haziran ve ekim ayları arasında Eeske Budijovice kentindeki bir çocuk parkında çıkan gerginliğin ardından aşırı sağcı radikallere yerel halk da katıldı.

Fransa'da, ülkelerindeki ayrımcılıktan kaçan 20 bin Romandan pek çoğunun kaçak yerleşim alanlarında temel hizmetlerden yoksun yaşadıklarına, polisin ve diğer vatandaşların kötü muamelesiyle karşı karşıya kaldıklarına işaret edilen raporda,  22 Kasım 2011'de Marsiyla'da çıkan olaylar örnek gösterildi. Raporda, görgü tanığı romanların, polisin St. Martin d’Arenc yakınlarındaki yerleşimde yaşayan 10 Roman aileyi buradan çıkarmaya çalışırken aşırı güç kullandığına ilişkin açıklamalarına yer verildi. 

Yunanistan'daki tahmini 250-300 bin Romanın da kuşaklar boyunca ayrımcı muameleye tabi tutulduğu bildirilen raporda, Etoliko köyündeki Roman topluluğuna 2012-2013 yılları arasında saldırılar düzenlendiği hatırlatıldı. Irkçı tutuma 4 Ocak 2013 gecesi evlerin ve arabaların yakıldığı saldırının örnek gösterildiği raporda, o gece polisin duruma gerektiği gibi müdahale etmediğine ilişkin şikayetler de yer aldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com