Uluslararası Turkuaz Sinema Günleri

Uluslararası Turkuaz Sinema Günleri
Eskişehir Valisi Tuna: "Bizim sloganımız, 'dilde, fikirde, iş'te birlik'. Bu birliği ve bütünlüğü sağlamanın, özellikle aynı dili konuşmanın, aynı duygu ve düşünceleri paylaşmanın en önemli araçlarından biri, sinemadır"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, aynı dili konuşmanın, aynı duygu ve düşünceleri paylaşmanın en önemli araçlarından birinin sinema olduğunu söyledi.

Uluslararası Turkuaz Sinema Günleri'ne katılmak için Türkiye'nin yanı sıra Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Yakutistan ile Tataristan'dan kente gelen yönetmen ve sanatçılardan oluşan heyet, Tuna'yı makamında ziyaret etti.

Vali Tuna, ziyarette yaptığı konuşmada, Türk Dünyası Kültür Başkenti (TDKB) Eskişehir'in, 24-27 Şubat'ta uluslararası bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptığını belirtti.

"Bu üç günlük süre içinde seyredeceğimiz filmlerle Türk dünyası sinemasını daha iyi anlayacağız" diyen Tuna, şöyle konuştu: 

"Bizim sloganımız, 'dilde, fikirde, iş'te birlik'. Bu birliği ve bütünlüğü sağlamanın, özellikle aynı dili konuşmanın, aynı duygu ve düşünceleri paylaşmanın en önemli araçlarından biri, sinemadır. İnsanları birbirine yaklaştırır. O yüzden güzel filmler yapılması çok önemli. Bizim de bunlara destek olmamız lazım. Kültür başkentliği de bize bu fırsatı veriyor. Bundan sonra da her sene kültür başkenti olan ülkede, bu tarz faaliyetlerin yapılması ve desteklenmesi gerekiyor."

Tuna, gençlerin ve öğrencilerin, Uluslararası Turkuaz Sinema Günleri'ne sahip çıkmasını istedi. 

Türk sineması heyetinde bulunan sanatçı Eşref Kolçak ise Eskişehir'de çekilen birçok filmde rol aldığını, söz konusu etkinliğin, Türk Dünyası Kültür Başkenti olan bu kentte gerçekleştirilmesinin gurur verici olduğunu kaydetti.

Tuna, ziyaretin sonunda heyette yer alan yönetmen ve oyunculara, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti (TDKB) Ajansı yayımlarından hediye etti. 

Eskişehir TDKB etkinlikleri kapsamındaki Uluslararası Turkuaz Sinema Günleri'nde, Türk dünyası coğrafyasını oluşturan ülkelerden seçilen 20 filmin gösterimi gerçekleştirilecek. Atölye çalışmaları ve panellerin de düzenleneceği etkinlik programında, "Türk Dünyası Sinemasından Kareler ve Portreler" adlı sergi de açılacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com