Uluslararası tüzel kişi kimlik kodlarının Türkiye'deki adresi Takasbank oldu

Uluslararası tüzel kişi kimlik kodlarının Türkiyedeki adresi Takasbank oldu
Takasbank uluslararası alanda kabul gören tüzel kişi kimlik kodlarını LeiTurkey sitesinden vermeye başladı

İSTANBUL (AA) - Takasbank uluslararası alanda kabul gören tüzel kişi kimlik kodlarını LeiTurkey sitesinden vermeye başladı.

Takasbank'tan yapılan açıklamaya göre, Takasbank, kod üretiminin yanı sıra tüzel kişi kimlik kodlarına ilişkin diğer hizmetlerin gerçekleştirilmesine yönelik olarak, uluslararası otoritelerce belirlenen kurallara uyulması ve hizmetlerde yapılması gereken değişikliklerin ve güncellemelerin yerine getirilmesi hususunda da ülkemizdeki tek sorumlu kuruluş olarak belirlendi.

Takasbank, ön tüzel kişi kimlik kodlarını talep eden yerel ve yabancı tüzel kişiler için ISO 17442 standartlarına uygun olarak bu kodları üretiyor. Bu aşamada öncelikle talepte bulunan tüzel kişinin başka bir ülkeden de benzer bir kod alıp almadığı teyit ediliyor. Daha önce bu kodu başka bir ülkede yerleşik yetkili kuruluşlardan temin eden gerek Türk gerekse yabancı kuruluşlar, istedikleri takdirde bu kodları Takasbank’a taşıyabiliyor.

Takasbank tarafından kodlara yönelik işlemlerin web üzerinden gerçekleştirilmesine ilişkin tüm teknik altyapı tamamlanmıştır. Artık Türkiye’de veya Türkiye dışında yerleşik tüzel kişiler, www.LeiTurkey.com adresli web sitesi üzerinden LEI ile ilgili talep, transfer, sorgulama, izleme, güncelleme, ödeme ve benzeri işlemlerini hızlı ve etkin biçimde gerçekleştirebiliyor.

 

- Tüzel Kişi Kimlik Kodu (LEI, Legal Entity Identifier) nedir

 

Yaşanan finansal krizin ardından G-20 Liderleri tarafından yapılan değerlendirmelerde, krizin önceden öngörülememesine ilişkin en önemli nedenin, finansal işlemlere ilişkin riskin merkezi olarak izlenmesine imkan veren raporlama sisteminin bulunmaması olduğu yönünde genel bir görüş birliği sağlandı. Bu problemin ortadan kaldırılması amacıyla da bütün finansal işlemlerde, işleme taraf olan her finansal kuruluşa ortaklık yapıları ve ticari kimliklerini tanımlayan ve tüm dünyada geçerli olacak tek bir kod tahsis edilerek işlem taraflarının izlenmesine karar verildi.

Bu sayede, ilgili kuruluş dünyanın hangi bölgesinde olursa olsun bir finansal işlem gerçekleştirdiğinde, üstlenmiş olduğu mali riskin takibi etkin olarak sağlanabilecek. Uluslararası uygulamalarda ilk etapta tezgah-üstü işlemlere taraf olan tüzel kişilerce, bu işlemlere ilişkin raporlamalarda kullanım zorunluluğu getirilen tüzel kişi kimlik kodu, kendi ülkelerinde henüz herhangi bir zorunluluğa tabi olmayan tüzel kişiler tarafından da uluslararası raporlama standartlarına uyum amacıyla talep edilebiliyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com