"Uluslararası Ukrayna Çalıştayı" başladı

Uluslararası Ukrayna Çalıştayı başladı
KOÜ ve BİLGESAM işbirliği ile düzenlenen çalıştayda, Ukrayna'daki son gelişmeler ve bu gelişmelerin Türkiye ve uluslararası güvenliğe etkileri tartışıldı

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) ve Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM) işbirliği ile düzenlenen "Uluslararası Ukrayna Çalıştayı" başladı.

Umuttepe Yerleşkesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki çalıştayın açılışında konuşan KOÜ Rektör yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasret Çomak, Türkiye'de ilk defa Ukrayna çalıştayı düzenlendiğini söyledi.

Çalıştaya 4 yabancı ve 8 Türk olmak üzere 12 akademisyenin katıldığını anlatarak, Ukrayna'daki son gelişmeler, Kırım'ın uluslararası hukuka aykırı olarak Rusya'ya ilhakı, Ukrayna'nın özellikle doğu eyaletlerinde meydana gelen gelişmelerin  ele alınacağını kaydetti.

Çomak, çalıştayda 3 ayrı oturum yapılacağını dile getirerek, bu oturumlarda Ukrayna'daki son gelişmeler, bu gelişmelerin ulusal ve uluslararası güvenliğe etkileri, Montrö Boğazlar Sözleşmesi kapsamında olası yeni durumların Türkiye'ye yansımalarının tartışılacağını ifade etti.

Prof. Dr. Çomak, çalıştayda görüşülecek konuların "Avrupa'da Ukrayna Krizi" adı altında bir kitapta yayınlayacaklarını belirtti.

Çalıştayın ilk bölümünde, müzik resitali eşliğinde Kafkas folklor gösterisinin ardından Kırım Sanayi ve Pedagoji Üniversitesi Kırım Tarihi, Dili ve Edebiyatı ve Medeniyeti İlmi Araştırma Merkezi Müdürü  Prof. Dr. İsmail Kerimov, "Kırım ve Kırım'ın Geleceği" konulu bir konuşma yaptı.

Kırım Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Vefa İbrahim Aracı'nın da Kırım tarihini anlattığı konuşmasının ardından söz alan akademisyenler, "Ukrayna Dış Politikasının Analizi", "Avrupa Bütünleşmesi Çerçevesinde AB-Ukrayna İlişkileri" ve "Ukrayna, Rusya'nın Aşil Topuğu" konularıında görüşlerini aktardı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com