"Uluslararası Uzay Uygulamaları Yarışması"

Uluslararası Uzay Uygulamaları Yarışması
İSTANBUL (AA) - Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA), tüm dünyada 48 ülke ve 96 şehirde eş zamanlı düzenlediği "Uluslararası Uzay Uygulamaları Yarışması"nın Türkiye...

İSTANBUL (AA) - Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA), tüm dünyada 48 ülke ve 96 şehirde eş zamanlı düzenlediği "Uluslararası Uzay Uygulamaları Yarışması"nın Türkiye ayağı bu yıl TTNET ana sponsorluğunda ve TekArabaGidelim (TAG) organizatörlüğüyle Sabancı Üniversitesi Tuzla Kampüsü'nde gerçekleştirildi. 

TTNET açıklamasına göre, 12-13 Nisan tarihlerinde gerçekleşen 3. "NASA Space Apps Challenge" etkinliğinde 46 katılımcı, 48 saatlik çalışmayla geliştirdikleri uzay uygulamaları hakkındaki projelerini tanıttı.

Teknoloji çözümleriyle uzay teknolojisinde ilerlemeye katkı yapmayı hedefleyen etkinlikte, katılımcılar "Uzayda Teknoloji", "Dünyanın Durumunu İzleme", "İnsanlı Uzay Uçuşu", "Robotik" ve "Asteroidler" olmak üzere beş ana başlık altında toplam 50 konuda çalışarak çözüm geliştirdi. 48 saatlik maratonun sonucunda katılımcılar, hazırladıkları projeler ile Türkiye'nin değerli akademisyen, girişimci, yönetici ve bilim insanlarından oluşan bir jüriye sunum yaptı. 

 
- 11 yaşında oğlu ile maratona katıldı
 

Türkiye jürisi Türkiye'yi "En İyi Donanım Kullanımı ve En İyi Misyon Konsepti" kategorilerindeki iki projenin temsil etmesine karar verdi. "En İyi Donanım Kullanımı" kategorisinde jürinin oy birliği ile seçtiği takım Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencilerinin kurduğu Fentek Allstarz oldu. Takım, teknoloji maratonuna, robotik alanında hazırladıkları projeleriyle katıldı. Lego parçalarından oluşan, modellemesi internete yüklenerek herkes tarafından kullanılabilen bir robot tasarlayan öğrenciler, projeleriyle Mars'a malzeme taşıma probleminin çözümüne odaklandı.

En İyi Misyon Konsepti kategorisinde ise Bilkent takımı, "İnsanın Uzaya Uçuşu" alanında "Mars Sofrası için Yiyecek Yetiştirme" isimli dalda Mars'ta yer altında kurulan bir serada sebze yetiştirme projesiyle birinci oldu.

Projesi küresel değerlendirmede dereceye giren takım, NASA'nın Uluslararası Uzay Merkezi'ne malzeme göndermek için Eylül 2014'te yola çıkacak olan Space X Dragon için yapılan törene katılma hakkına sahip olacak. 

Etkinlikte asteroidler arası seyahat için oyun geliştiren 4 (3+2+1) isimli grubun After Dawn isimli projesi, Asaf Yurdakul'un 11 yaşındaki oğlu ile birlikte geliştirdiği "Fisheye Projection for 3D Model Space Objects" projesi ve İTÜ Apps takımının geliştirdiği "Habitory" mobil uygulaması da, jüri oylamasında yüksek puan almayı başardı. 

 
- "Yalnızca 48 saatleri olmasına rağmen gerçekten kaliteli projeler geliştirdiler"

TTNET Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şahin Şen, Booz & Company Başkan'ı Adel Belcaid, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Vestel Genel Müdür Yardımcısı Zafer Küçükateş, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Emrah Kalemci, Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Dekan Yardımcısı, KOSGEB Endüstriyel Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı kurul üyesi Doç. Dr. İbrahim Özçelik, Bilişim Hukuku Uzmanı Avukat M. Gökhan Ahi ve TTNET Kurumsal İletişim Direktörü Sinan Cem Şahin'den oluşan jüri projeleri değerlendirdi.

Jüri üyelerinden Booz & Company Başkanı Adel Belcaid,  "Mars'ta sebze yetiştirmekten, tam fonksiyonlu keşif robotlarına kadar geniş bir yelpazede geliştirilen fikirler gerçekten insan hayal gücünün sınırları olmadığını gösteriyor. Takımlar çok yaratıcı fikirler kurguladılar ve bu fikirleri azimle projeye dönüştürdüler. Katılımcılar, yalnızca 48 saatleri olmasına rağmen gerçekten kaliteli projeler geliştirdiler" değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com