Uluslararası Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası

Uluslararası Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası
Büyük Türk düşünürü ve halk ozanı Yunus Emre, kabrinin bulunduğu Mihalıççık ilçesine bağlı Yunus Emre Mahallesi'nde düzenlenen törenle anıldı

ESKİŞEHİR (AA) - Büyük Türk düşünürü ve halk ozanı Yunus Emre, kabrinin bulunduğu Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Yunus Emre Mahallesi'nde anıldı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet İlker ve diğer protokol üyeleri, Yunus Emre'nin mezarını ziyaret edip dua okudu.

Avcı, törende yaptığı konuşmada, başta Tuna olmak üzere programda emeği geçenlere teşekkür etti.

Bu yıl sadece protokol üyelerinin değil, diğer dinleyicilerin bulunduğu yerin de üstünün gölgelendirildiğini ifade eden Avcı, şöyle konuştu:

"Bunun için Sayın Vali'mize teşekkür ediyorum. Geçen yıl sıcakta epey bunalmıştınız. İnşallah buranın çevre düzenlemesi de yapıldığı zaman ki Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti projelerinin en önemlilerinde bir tanesi buranın çevre düzenlemesinin Hz. Yunus'a yakışacak, buranın ziyaretçilerine yakışacak bir biçimde düzenlemenin gerçekleştirilmesidir. Çalışmalarına başlandı." 

Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı olarak Yunus Emre'nin işaret buyurduğu değerlerin genç kuşaklar aktarılması için değerler eğitimine ayrı bir önem atfettiklerine değindi.

Öğretmenlerin değerler eğitimi konusunda çok gayretli çalıştığını belirten Avcı, "Özellikle, Türkçe, edebiyat, din kültürü, beden eğitimi, müzik öğretmenlerimiz çocuklarımızın, Yunus Emre'nin işaret ettiği değerler doğrultusunda yetişmeleri için fedakarca çalışıyor. Hepsine teşekkür ediyorum" dedi.  

 

-"Ömrü boyunca kin ve nefreti söküp, sevgi ve hoşgörü ekmiştir"

 

Eskişehir Valisi Tuna ise Yunus Emre'nin Türk milletinin önemli dinamiklerinden olduğunu vurguladı.

Yunus Emre'nin değerler dünyasını doğru anlamanın ve yorumlamasının, değerler eğitiminin başarı ve verimini bütünüyle olumlu etkileyeceğini anlatan Tuna, şöyle devam etti:

"Yunus Emre'yi anlamak Türk milletinin kültürünü ve değerlerini anlamaktır. Yunus Emre, insanları bir tarağın dişlileri gibi görmektedir. Yunus'un değerler dünyası aktarılırken, 'hümanizm' diye nitelendirilen insana değer verme ve 'insan sevgisi' diye tarif edilen düşüncenin ötesinde ele alınmayı gerektirir. Kendisine kötülük yapanlara dahi iyi dileklerde bulunan Yunus, ömrü boyunca kin ve nefreti söküp, sevgi ve hoşgörü ekmiştir. Türk Dünyası Kültür Başkentliği ile sadece Türk dünyasını bir araya getirmekle kalmayıp 72 millete bir gözle bakan değerlerimiz ve bu değerleri şahsında toplamış Yunus'umuzu dünyaya tanıtmak istiyoruz. Dünya barışını ancak Yunus gibi değerlerimizle sağlayabiliriz."  

 

-BBP Genel Başkanı Destici 

 

Destici de bu toprakların Türkleşmesinde, Müslümanlaşmasında sevgi, hoşgörü, muhabbet ve uhuvvet kavramlarının buralara yerleşmesinde öncelik eden manevi önderlerin önemini bugünlerde daha çok anladıklarını bildirdi.

Yaklaşık 7 asır geçmesine rağmen bir Yunus Emre'nin daha gelmediğini dile getiren Destici, "Bu topraklara Şeyh Edebali, Hz. Mevlana, Hacı Bayram Veli, Hacı Bektaşi Veli, Ahi Evran bir daha gelmemiş. Bu manevi önderlerimizin büyük eksikliğini hissediyoruz. Manevi büyüklerimizin attığı tohumlar, birliğimizin, beraberliğimizin garantisi, mayası ve hamuru olmuştur. Bu değerlerimiz iyi anlayıp, genç nesillerimize ve milletimizin tüm fertlerine bunların öğretmeliyiz" ifadelerini kullandı. 

Etkinlik, Eskişehir İl Müftülüğü Tasavvuf Grubu'nun seslendirdiği Yunus Emre ilahileri ve geleneksel Yunus Emre aşının ikramıyla sona erdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com