"Umarım hükümetin ajanı gibi davranmazsınız"

"Umarım hükümetin ajanı gibi davranmazsınız"
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, ÖSYM'nin sabıkalı bir kurum olduğunu iddia ederek, "Ne yapıyor bu sabıkalı kurum kendi bünyesinde de unsurları bulunan devlet içindeki o parti memuru yapılanması, cemaat memuru yapılanması etrafında oluşan örgütü koruyo

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, ÖSYM'nin sabıkalı bir kurum olduğunu iddia ederek, "Ne yapıyor bu sabıkalı kurum kendi bünyesinde de unsurları bulunan devlet içindeki o parti memuru yapılanması, cemaat memuru yapılanması etrafında oluşan örgütü koruyor, himaye ediyor, failleri ve sorumluları himaye ediyor, yetmiyor delilleri karartıyor" dedi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında ÖSYM'nin "Avukatlar için Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı"nı iptal etmesini değerlendirdi.

3 Temmuz'da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatan Kart, "Ne oldu, 2 ay geçti aradan nihayet dün ÖSYM bir açıklama yaptı. Genel bir takım tespitler yapıyor ÖSYM. Cevapları aynı olan çift sayısı 4 değil, bizim tespitimize göre 6 çift var, karı koca birlikte kazanıyor. Ayrıca akrabalık ilişkileri olan bürolar var. Soruşturma yapmak gerekmez mi, sorumluları tespit etmek gerekmez mi ama bunların yapılmadığını görüyoruz. ÖSYM'nin iptal etmesi önemli tabi. Peki Adalet Bakanlığı niye bu failleri tespit anlamında bu çalışmayı yapmıyor?" dedi.

-"DEDİM Kİ; SAYIN SAVCI UMARIM HÜKÜMETİN AJANI GİBİ DAVRANMAZSINIZ"-

"Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı neden bu çalışmayı yapmıyor?" diye soran Kart, şöyle devam etti:

"Bugün gelişmeler üzerine ilgili Cumhuriyet savcısını aradım, Sayın savcı ne yapıyorsunuz dedim. Yargıçlık sınavında soruların servis edildiği, soruların çalındığı bunu doğrulayan gelişmeler var, siz ne yapıyorsun dedim. Sayın savcı dedi ki, sayın vekilim araya adli tatil girdi, onun için pek çalışma yapamadık, dedi, biz saten savcılık makamı olarak kendi aramızda ayrıca istişare edeceğiz, ne türlü bir çalışma yapacağımızı değerlendireceğiz, tespit edeceğiz. Dedim ki sayın savcı umarım hükümetin ajanı gibi davranmazsınız. Sayın savcı kendince tepki gösterdi, ben ajan değilim. Ajan derken hükümetin memuru olmaktan söz ediyorum. Maalesef Türkiye Cumhuriyetinin Cumhuriyet savcılarının önemli bir bölümü AKP iktidarlarında hükümetin ajanı konumundadır yani hükümetin memuru konumundadır.
2 ay olmuş suç duyurusunu yapalı daha dosyanın kapağına dokunmamış Cumhuriyetin savcısı. Böyle bir şey kabul edilebilir mi?"

-"ÖSYM SABIKALI BİR KURUM"-

Bir örgüt bağlantısı olduğunu ileri süren Kart, "Hem Adalet Bakanlığı bünyesinde hem ÖSYM bünyesinde mevcut olan bir örgüt var, örgüt sadece Kandil'de yok. O çıkar örgütleri nedeniyle sebebiyledir ki ÖSYM iflas etmiş durumda. Ne oluyor ÖSYM'nin yaptığı bütün sınavlar şaibeli. Peki failler nerede, sorumlular nerede? Bunlar ortaya çıkarılmıyor çünkü bizatihi o örgüt yapıları o kurumların bünyesinde mevcut. Bu sebepledir ki ÖSYM ne yapıyor, aslında bu son işlemiyle şunu yapıyor, ÖSYM bu işlemi tesis etmek zorunda kalıyor çünkü net bir tablo var ama bir taraftan ne yapıyor örgütü koruyor, ÖSYM zaten sabıkalı bir kurum. Ne yapıyor bu sabıkalı kurum kendi bünyesinde de unsurları bulunan devlet içindeki o parti memuru yapılanması cemaat memuru yapılanması etrafında oluşan örgütü koruyor, himaye ediyor, failleri ve sorumluları himaye ediyor, yetmiyor delilleri karartıyor. Aradan iki ay geçmiş ÖSYM delileri karartıyor. Adalet Bakanlığı zaten bu olayın bir boyutuyla içinde. Cumhuriyetin savcısı adli tatilin bitmesini bekliyor" dedi.

Türkiye'nin AKP'nin çiftliği olmadığını kaydeden Kart, "Yargıçlık sınavında soruların servis edilmesine seyirci kalan ya da himaye eden bir Adalet Bakanlığı ya bu beni ne ilgilendirir diyen bir Adalet Bakanı bakalım Sayın Adalet Bakanı bundan sonra harekete geçecek mi?" diye sordu.  (EAK)

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com