Ümit Kocasakal sert çıktı!

Ümit Kocasakal sert çıktı!
“Hukuk devletiysek isnatlar somut delillerle yönetilmesi gerekir”

ÇHD üyesi avukatlara yönelik polis gözaltılarının ardından sorguları tamamlanan avukatlar bugün adliyeye sevk edildi. Gözaltıların ilk günüden itibaren süreci yakından takip eden İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal bugün gözaltıları ve yaşananları değerlendirdi.

“Hukuk devletiysek isnatlar somut delillerle yönetilmesi gerekir” diyen Kocasakal şunları söyledi; “Sabahtan bu yana adliyedeyiz. Burada çeşitli gerginlikler oldu. Ben ve İzmir Barosu Başkanımız Sema Pektaş ile birlikte savcı bey ile görüştük. Görüşmeden sonra ifade alma işlemine geçildi.

Biz isnat ve isnatların ne olduğu ile ilgilenmiyoruz. Hukuk devletiysek isnatlar somut delillerle yönetilmesi gerekir. Avukatların yeterli hukuk güvencesine sahip olmadığı bir ülkede halkın nasıl savunulması beklenilebilinir? Gözaltı ve tutuklamalar eğer şartlar varsa somut deliller varsa yapılmalıdır. Bu avukatlar ifade için çağrıldıklarında gelmeyecekler miydi? Aramaların nasıl yapıldığı ortada. Baro gözlemcisi gelmeden savcı gelmeden avukatların bürolarını girilmiş. Darp iddialarıda var. Eğer ortada bir soruşturma var ise bu orantılı ve hukuka uygun olmalıdır.ÇHD yasadışı bir örgüt değildir. Bir meslek kuruluşu derneğidir. Belki de ÇHD 'nin bazı davalarda aktif rol alması bazılarını rahatsız etmiş olabilir.

Selçuk Kozağaçlı'nında bugün adliyeye getirileceğinin ve ifadesinin alınacağını düşünüyorum. Biz baro olarak burada olmaya devam edip gelişmeleri takip edeceğiz.” (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com