Ümit Kocasakal'a baro şoku!

Ümit Kocasakal'a baro şoku!
38 Baro Başkanı buluştu ve ortak bildiriye imza attı. Ümit Kocasakal ise dışarıda tutuldu.

Aralarında Ankara Barosu Başkanı Av. Metin Feyzioğlu’nun da bulunduğu 38 ilin Baro Başkanı yaptıkları yazılı açıklamada , “Üniter devlet yapısı tartışmaya açılamaz ve Türk vatandaşlığı tanımı Anayasa’dan çıkarılamaz. Üniter devlet yapımızı aşındıracak her adımın Türkiye’yi felakete götüreceği göz ardı edilmemelidir” dedi.

38 Baro Başkanı'nın yaptığı ortak açıklamada, Ümit Kocasakal'ın imzasının olmaması dikkat çekti. Baro başkanlarının Kocasakal'a bilgi vermediği belirtildi. Kocasakal'a bilgi verilmemesinin sebebi olarak ise Türkiye Barolar Birliği seçimi gösterildi. Kocasakal ve Feyzioğlu'nun Türkiye Barolar Birliği seçiminde ayrı cephelerde olduğu belirtildi. Feyzioğlu'nun imzaları toplatarak, "Barolar benim denetimimde'' mesajı vermeye çalıştığı belirtildi.

38 BARO BAŞKANINDAN “ÜNİTER DEVLET” AÇIKLAMASI

Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde yaşayan herkes aynı vatan toprağını bin yıldır paylaşan, ortak değerlere sahip, müşterek aileler kurmakta sakınca görmeyen, her türlü tahrike rağmen toplum tabanında çatışmaya girmemiş, toplumsal barışı gerçekleştirmiş, bu toprakların vatandaşları ve Türk Devletinin eşit ve şerefli üyeleridir.

Hiç kimse ya da hiçbir güç bu topraklarda yaşayan insanların birlikte yaşama iradesini bozamaz.

Türkiye Cumhuriyeti; ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü esasına dayanan, üniter yapıyı benimsemiş, ırkçılığı reddeden demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

Türk milleti kavramı, ırkçılık esasına değil, Anayasanın 66. ve 10. maddeleri ile çerçevesi çizilen “Türk Vatandaşlığı” kavramına ve “Eşitlik” ilkesine dayanmaktadır.

Anayasa’nın 66/1.madde hükmüne göre, “Türk devleti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür”. Türk milleti bir ırkı değil, bu ülkedeki tüm vatandaşları ifade etmektedir ve bu topraklar üzerinde yaşayan bütün insanları kucaklayan bir kavramdır. Türklük kavramı etnik ve biyolojik değil, sosyolojik ve kültürel bir kavramdır. Irka aidiyeti değil, ülkeye ve Türk Milletine mensubiyeti ifade eder.

Milli hassasiyet ve değerleri korumanın yaşamsal bir önem arz ettiği bilinciyle ifade ediyoruz ki, üniter devlet yapısı hiçbir koşulda tartışmaya açılamaz ve Türk vatandaşlığı tanımı Anayasa’dan çıkarılamaz. Üniter devlet yapımızı aşındıracak her adımın Türkiye’yi felakete götüreceği göz ardı edilmemelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz,
(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com