UMKE ekipleri, zorlu doğa şartlarına hazırlanıyor

UMKE ekipleri, zorlu doğa şartlarına hazırlanıyor
UMKE ekipleri, Muğla'da düzenledikleri tatbikatta, senaryo gereği kanyondaki sarp kayalıklardan düşerek yaralanan kişiye iple erişim sağlayarak ilk müdahaleyi yaptı

MUĞLA (AA) - Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), zorlu doğa şartlarında olası afet ve kazalara yönelik hazırlıklarını sürdürüyor.

UMKE Muğla ekibi, olağan üstü durumlara hazırlıklı olmak için gerçekleştirdiği tatbikatta, senaryo gereği Düğerek Mahallesi'ndeki kanyonda sarp kayalıklardan düşerek yaralanan kişiye iple erişim sağlayarak ilk müdahaleyi yaptı. Yaralı daha sonra sağlanan teçhizatlarla UMKE ekibi tarafından güvenli bir bölgeye alındı.

Muğla Sağlık Müdürlüğü Afet Birim Sorumlusu Hakan Babayiğit, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede yaşanabilecek olası durumlara hazırlık için tatbikatı yaptıklarını söyledi. UMKE ekibinin tamamen gönüllü sağlık personelinden oluştuğunu ifade eden Babayiğit, "Özellikle yaz döneminde turizmin yoğun yaşandığı Babadağ mevkisinde sıklıkla yamaç paraşütü kazaları yaşanıyor. Geçen yıl ekiplerimiz bu bölgede 22 vakaya müdahale etti. Ekiplerimizi bu tür vakalara acil ve etkin bir şekilde müdahale etmek amacıyla sürekli hazır tutuyoruz" dedi.

Muğla'da 79 UMKE personeli bulunduğunu, personeli her türlü doğa koşulları ve acil müdahalelere hazırlamak amacıyla sıklıkla eğitim yaptıklarını anlatan Babayiğit, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dağ arama kurtarma ve iple erişim timi kurduk. Bu timimiz 20 kişiden oluşuyor. Müdürlüğümüzün sağladığı ekipman ve destekle sarp kayalık ve dağlık alanlar ile kanyonlarda bu eğitimlerimizi sürüdürüyoruz. Her türlü vakaya ulaşarak yaralıyı kurtarıp tıbbi müdahalemizi yapıyoruz. Öncelikle yaralının bulunduğu koşullara göre malzemelerimizi hazırlayıp iplerle kurtarılacak kişinin güvenliğini sağlıyoruz. Gerekli koşullar sağlandıktan sonra ihtiyaç olursa hastayı daha yukarı alıp, yerinde müdahaleden sonra helikopterin almasını sağlıyoruz."

Babayiğit, 20 kişilik timin de su üstü arama kurtarma timi olarak görev yaptığını kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com