Umuda Yolculuk Fırtına'ya Yenildi!

Umuda Yolculuk Fırtına'ya Yenildi!
Kuzey Afrikalı 200 mülteciyi taşıyan tekne, fırtına ve aşırı yükleme yüzünden İtalya'nın Lampedusa Adası açıklarında battı. Kazada 150 kişi yaşamını yitirdi..

Akdeniz bir insanlık dramına tanık oldu. İtalya'nın güneyinde Malta ve Tunus arasındaki Pelagie Adalarını oluşturan üç adanın en büyüğü olan Lampedusa açıklarında önceki gün sabaha karşı 200 civarında mülteciyi taşıyan tekne alabora oldu. Çoğunluğu Tunuslu olan Kuzey Afrikalı mültecilerin teknesi şiddetli fırtına ve aşırı yükleme yüzünden adanın 70 kilometre açıklarında batarken, İtalya'nın sahil muhafaza gücüne bağlı üç gemi, iki uçak ve bir helikopterle gerçekleştirilen arama-kurtarma operasyonda 48 göçmen denizden sağ olarak çıkarıldı. Kazazedeler hastaneye kaldırılırken,

8 mültecinin durumunun ciddi olduğu kaydedildi. Fırtına yüzünden kurtarma çalışmalarının güçlükle yapıldığını açıklayan yetkililer, 20 kişinin cesedine ulaşıldığını, 130 yolcunun ise kayıp olduğunu bildirdi.

150 mülteci sulara gömüldü

Sahil Güvenlik operatörü 6 kuvvetinde esen rüzgar nedeniyle can yeleksiz denize düşen birinin bu şartlardan sağ çıkmasının mucize olduğunu kaydederek, “Kayıpları maalesef sağ bulma umudumuz yok” dedi. Kuzey Afrika'daki şiddetin artması nedeniyle İtalya'nın güney bölgesi son aylarda kaçak göçmen akınına uğruyor. İtalya'nın Lampedusa Belediye Başkanı, Tunuslu göçmen sayısının 4 bini aştığı bölgede geçen ay olağanüstü hal ilan etmişti. İtalyan yetkililer, bu karardan sonra insani krizle mücadele edebilmek için Avrupa Komisyonu'ndan 134 milyon dolar yardım istemişti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com