Umut Oran: "AKP, AB üyelik sürecini tıkıyor"

Umut Oran: "AKP, AB üyelik sürecini tıkıyor"
New York'ta, küresel ekonomik kriz ve çözüm arayışlarının ele alındığı Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, tüm dünyayı kasıp kavuran ekonomik krizden kurtulmanın yolunun 'sosyal demokrat' çözümler olduğunu söy

Umut Oran, Birleşmiş Milletler'in ev sahipliği yaptığı toplantının ardından, New York'taki Türkevi'nde, gazetecilere yaptığı açıklamada 'Biz sosyal demokratlar olarak, Sosyalist Enternasyonal olarak bu olaya ideolojik bir yaklaşım gerektiğini düşünüyoruz. Sonuçta dünyadaki ekonomik krizin sebeplerine baktığımız zaman, bunun vahşi kapitalizmden, sağcı yönetimlerden kaynaklandığını görüyoruz. Bunun daha iyi yönetilmesi için de insan faktörü önemli, çevre faktörü önemli, demokrasi çok önemli, hukukun üstünlüğü önemli. Şeffaflık, hesap verebilirlik, katılımcılık, çoğulculuk. Sosyalist enternasyonal olarak bu krize bir reçete aramaya devam ediyoruz' dedi.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

TÜRKİYE'NİN EKONOMİK SORUNLARI

Toplantıda, Türkiye'nin de konuşulduğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Oran, Türkiye'deki ekonomik büyümenin 2011 yılında yüzde 8 buçuk olduğunu, bunun da kendilerini sevindirdiğini kaydetti. 2012 yılında büyümede bir daralma beklendiğine değinen Oran, 'Ama yüzde 8 buçuğu izlediğimiz zaman, büyümede bir kaç tane temel sorun görüyoruz, bazı alarmlar görüyoruz. Uluslararası ekonomistler dünyası da buna katılıyor. Bu sorunlardan biri ithalata bağlı bir büyüme olması. 2011 yılında ihracatın yüzde 18 buçuk artmasına karşın, ithalatın yüzde otuz artması. Buna mukabil yüzde 47.7'lik bir dış ticaret açığı vermemiz. Bunun da yaratmış olduğu cari açık ki hedeflenenden 30 milyar dolarlık bir sapma. Sanayi üretimimizde bir düşme var, bu da tehlikeli. Enerjide dışa bağımlılığımız. Son altı ayda, Türkiye'de doğalgaza yüzde 30, elektriğe yüzde 20, son üç ayda da benzine yüzde 10 zam geldi. Bu da halka enflasyon olarak, hayat pahalılığı olarak yansıyor. 2012 için hedeflenen yüzde 5'lik hedeften beş puan sapma ve kontrolsüzlük var. Bunların yanında işsizlik yüzde 9.8, çok yüksek bir işsizlik oranı.Türkiye'de, büyümenin halka tam yansımamasının bir nedeni gelir dağılımındaki adaletsizlik. Amerika'daki kadar bozuk değil ama, sekiz kat fark var. Bölgeler arasındaki ekonomik sosyal kalkınmada sorunlar var. Bugün açıklanan teşvik paketi umarım katkı sunar, ilk ucu ise yaramadı, bu dördüncüsü işe yarar umarım' diye konuştu.

'AKP, AB ÜYELİK SÜRECİNİ TIKIYOR'

Umut Oran, basın toplantısında bir soru üzerine, hükümetin AB üyelik sürecini dondurma düşüncesini de eleştirdi. AB üyelik sürecini AKP'nin tıkadığını savunan Oran, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Fule, CHP ile de müzakereler yürüttüğüne değindikten sonra, 'Türkiye'nin AB'ye tam üye olabilmesi için, Güney Kıbrıs'ın da imza atması gerekiyor ve bu yeni bir şey değil. Ben şunu eleştiriyorum, o zaman Adalet ve Kalkınma Partisi ve Sayın Başbakan, hatırlarsanız 2012'ye biz tam üye oluyoruz dedi. Ankara'ya saatler konuldu, 2012 şu saati gösterdiği zaman biz üyeyiz dedi Ankara Belediyesi. Öbür taraftan Tandoğan Meydanı'nda öğlen vakti havai fişekler atıldı. O zamandan, Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı sırasının geleceği biliniyordu. Bunlar yeni çıkmış gibi böyle bir tavır alınması doğru değil' dedi.

'TÜRKİYE'DE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İLE İLGİLİ ÇOK CİDDİ SORUNLAR VAR'

Türkiye'de çok ciddi bir hukuk sorunu yaşandığını, hukukun üstünlüğü ile ilgili çok ciddi sorunlar olduğunu anlatan Umut Oran, 'Avrupa Parlamentosu'nda, Avrupa Komisyonu raporlarında, insan hakları ihlali, gazeteciler ile ilgili baskılar, onların hapisteki durumları, öğrencilerin durumları. Yani hukukla ilgili inanılmaz bir sorun yaşanıyor şu anda Türkiye'de ve bütün dünya bunu izliyor' diye konuştu.

AB ile müzakereleri sürdürmenin Türkiye açısından önemli olduğuna değinen Oran, bu süreçte açılacak 23. ve 24. fasılların Türkiye'ye katkı sağlayacağını belirtti. Oran, 'Bunlara bir an önce ihtiyacımız var çünkü insan hakkı ihlali yaşanıyor. Mağdurlar, gazeteciler, öğrenciler, siyasetçiler olabiliyor. İşte sekiz tane milletvekili tutuklu. Dolayısı ile böyle bir süreçte başbakanın sorgulanması lazım. Yani o imzayı atarken zaten bunların hepsini biliyordu. Bugün sanki bilmiyormuş gibi yapmaması gerekiyor' dedi. (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com