Umut Oran: Halk diktatörlüğü kabul etmiyor!

Umut Oran: Halk diktatörlüğü kabul etmiyor!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, SANSURSURSUZHABER’e gündeme dair açıklamalarda bulundu.

“Başbakan siyasi ehliyeti sorgulanan bir kişi haline geldi” yorumunda bulunan Oran’ın değerlendirmeleri şu şekilde:
 
GEZİ PARKI BİR PATLAMA NOKTASIDIR
 
Türkiye’nin ritmi zaten normal değildi. Başbakan’ın şöyle bir sorunu var: Sandıktan birinci çıktığı için, ben istediğimi söylerim, ben istediğimi yaparım anlayışı içerisinde. Bunu demokrasi zannediyor. Hâlbuki demokrasi bu değildir. Sandıkta size oy verenler sonuçta size bir yetki veriyorlar. Sandıktan birinci de çıksanız, o yetkiyi karar alma mercilerinde katılımcı, çoğulcu, demokratik bir şekilde kullanmanız gerekir. Başbakan, hepsinden önce demokrasi ile sorunu olan bir kafa yapısına sahip. Dolayısıyla o sandıktan birinci çıktığı zaman astığım astık kestiğim kestik, ben istediğimi okurum, bildiğim gibi yaparım sanıyor. İstediğini söylüyor, kafasına eseni yapıyor. Böyle bir demokrasi olamaz.
 
2011’DEN SONRA MÜDAHALE ARTTI!
 
Bu birikim, esasında 11 yıllık iktidara tepki ama 2011’den sonra insanların özel hayatına insanların özgürlük alanlarına daha net ve daha sert bir şekilde müdahale edilmeye başlandı. Ben Başbakanın şu anda olaylara hakim olduğu düşüncesinde değilim. Çünkü Başbakan bir gündemi bir gündemden kaçırmak için ülkesini dünyaya rezil etmez. Kendisine diktatör dedirtmez. Böyle bir şeye müsaade etmez. Haftalık 1 milyon tirajlı The Economist “Sultan” kapağıyla çıktı. Dolayısıyla Ben olayların Başbakan’ın kontrolünde olmadığını düşünüyorum.
 
Türkiye’de Borsa düşüyor, sıcak para gelmiyor. Yabancı yatırımcı kaçmak için kapıda bekliyor. Ekonomide bozulmaları yavaş yavaş daha net göreceğiz.
 
BAŞBAKANIN SİYASİ EHLİYETİ SORGULANIYOR
 
Başbakan şu anda siyasi ehliyeti sorgulanan bir kişi haline geldi. Temel olan; Başbakan kanunsuz emir veriyor. Başbakan görevi suiistimal ediyor, Başbakan kuvvetler ayrılığı ilkesini dikkate-ciddiye almıyor, yok sayıyor. Başbakan yargıya müdahale ediyor.
 
HALK DİKTATÖRLÜĞÜ KABUL ETMİYOR
 
Normal demokrasi ile yönetilen bir ülkede Başbakanın önceki günkü konuşması, yaptığı mitinglerden sonra o Başbakanın yetkileri elinden alınır. Burada parlamentoya görev düşüyor, halka görev düşüyor, herkese görev düşüyor… Ama burada halk demokrasiye bir damga vurdu, el koydu. Halk demokrasiyi güçlendiriyor. Halka rağmen, halka karşı bir siyaseti, diktatörlüğü, faşizmi kabul etmiyor. Bu böyle devam eder ve sandığa kadar gider. O sandıktan da bu Başbakan artık çıkamaz. Zaten Başbakanlığı bitti. Bu noktadan sonra başka bir şey olarak da çıkamaz sandıktan!
 
Suriye ile savaş riski ile karşı karşıyayız. Avrupa Birliği ile ilişkiler donmuş vaziyette üç buçuk yıldır tek fasıl açılmıyor. Adamlar müzakereleri her an askıya alabilirler.
 
Şu anda basın özgürlüğü konusunda dünyada bizden daha kötü bir ülke var mı? Çin’den de, Rusya’dan da, İran’dan da daha kötü durumdayız. Baktığınız zaman OECD ülkeleri arasında insani gelişmişlikte en kötü durumdayız. Bir ülkede demokrasi kaliteli olmazsa, adalet tarafsız-bağımsız olmazsa, bir ülkede kuvvetler ayrılığı çalışmazsa, özgürlükler olmazsa, medya özgürlüğü, toplantı hürriyeti, gösteri hürriyeti olmazsa o ülkede güçlü ekonomi olmaz. Şu anda Türkiye’nin temel sorunu bunlar. Bu yönetilemeyen bir Türkiye’dir. Yıllardır birikti birikti, artık patladı.
 
HALKIN TEVECCÜHÜNÜ DOĞRU KULLANAMADILAR
 
Hükümet açısında akıl tutulması, sonun başlangıcı denilebilir. Bunu Türkiye de gördü, Dünya da gördü. En yükseğe çıktığınızı zannederken düşmeye başlıyorsunuz. Bana göre halk hükümete bir anlamda teveccüh gösterdi. Bunu doğru bir şekilde kullanamadılar. Tarihte bunun birçok örneği var. (KKO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com