Umut Oran'dan başbakana şok!

Umut Oran'dan başbakana şok!
CHP, Başbakan Erdoğan’ı kamuoyunu aldatmaktan vazgeçmeye ve samimiyete davet etti

Genel Başkan yardımcısı Umut Oran, CHP’nin yaşlılara ücretsiz seyahat teklifini AKP’nin 1 yıl önce TBMM’de reddettiğini hatırlattı ve Şehit yakınları ile gazilerin 1983 yılından beri ücretsiz seyahat ettiğini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, AKP Hükümetinin Bakanlar Kurulu’nda yaşlılar ile şehit yakınları ve gazilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz seyahat etmesine ilişkin bir tasarıyı imzaya açtığının duyurulması üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı kamuoyunu aldatmaktan vazgeçmeye ve samimiyete davet etti.

Gaziler ve şehit yakınlarının 1983 yılından beri ücretsiz seyahat hakkı bulunduğunu anımsatan Oran, “Samimi olun yaşlılarımızın gazilerimizin şehit yakınlarımızın duygularını istismar etmeyin. Eğer samimiyseniz yaşlılar için ücretsiz seyahat teklifimi geçen yıl niye reddettiniz o zaman” diye sordu.

Bakanlar Kurulu’nda konunun ele alındığının bildirilmesi üzerine yazılı açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, “4736 Sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini” 4 Ocak 2012 tarihinde TBMM’ye sunduğunu hatırlattı.

Oran bir yıl önce yaptığı teklifinde “belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmelerin toplu taşıma hizmetlerinde tüm illerde öğrenci kimlik kartı sahiplerine yüzde elli oranında indirim uygulaması ve 60 yaşını tamamlamış vatandaşlardan herhangi bir hizmet bedeli alınmadan toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmasını” önerdiğini anımsattı. Teklif TBMM İçtüzüğü uyarınca 45 gün içerisinde İçişleri ve Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmediği için Umut Oran’ın Nisan 2012’de yaptığı başvuru ancak 13 Kasım 2012 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü.

AKP’liler reddetti

Umut Oran’ın, 13 Kasım 2012 tarihinde kürsüden yaptığı “Bu işin partisi yok gelin yaşlılarımız ve öğrencilerimize bu kolaylığı tanıyalım. Öğrenciler niçin her ilde farklı muamele görsün,pasoya gerek yok öğrenci sadece kimliğiyle bütün belediyelerde otobüslerden indirimli yararlansın. Yaşlılarımız niçin yaşlı kartı için ayrıca para ödesin, oturdukları illerde kimlikleriyle ücret ödemeden binsinler toplu taşıma araçlarına” konuşmasına rağmen teklifin gündeme alınması, AKP oylarıyla reddedildi.

Konunun bu kez Bakanlar Kurulunda yeni bir istismar aracı olarak ele alınacağının öğrenilmesi üzerine ise Umut Oran şu açıklamayı yaptı:

Samim ol Sayın Başbakan, yaşlılarımızın gazilerimizin şehit yakınlarımızın duygularını istismar etmeyin. Onları, sanki yeni bir şey veriyormuşsunuz gibi umutlandırmayın bu acılı kesimi. İlle de bir şey yapacaksınız şehit yakınının gazinin uçaktan da indirimli yararlanmasını, o tekerlekli sandalyeye bağımlı gazinin belediye otobüsüne rahat binip inmesini sağla. Eğer samimiyseniz yaşlılar için ücretsiz seyahat teklifimi geçen yıl niye reddettiniz o zaman. Bu ülke bu acılı kesim, on milyonlarca insan bir yılını sizin yüzünüzden kaybetti. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com