UND, UBAK sisteminden çıkma kararı aldı

UND, UBAK sisteminden çıkma kararı aldı
Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND):- "Bulgaristan'ın 'Çok Taraflı Geçiş Belgesi' (UBAK) ile yapılan taşımaları kabul etmemesi konusunda,Uluslararası Taşımacılık Forumu (ITF) Genel Sekretaryası'nın herhangi bir adım atmaması nedeniyleb

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), Bulgaristan'ın "Çok Taraflı Geçiş Belgesi" (UBAK) ile yapılan taşımaları kabul etmemesi konusunda Uluslararası Taşımacılık Forumu (ITF) Genel Sekretaryası'nın herhangi bir adım atmaması nedeniyle Türk taşımacıları olarak böyle bir organizasyonda yer almamaya karar verdiklerini açıkladı.

UND'den yapılan açıklamada, 1953 yılında Avrupa Ulaştırma Bakanları Konferansı adıyla kurulan ITF'nin başta Rusya Federasyonu, Türkiye, Almanya, Avusturya, İtalya, İngiltere, Fransa, Belçika, Bulgaristan, Hollanda, İsviçre, Ukrayna, Polonya, İspanya olmak üzere birçok ülkenin üye olduğu uluslararası bir kuruluş olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, ITF'nin üye ülkelerle başta Avrupa içerisinde olmak üzere dünyada taşımacılığı serbest kılmayı ve ülkeler arasında ticareti bu sayede geliştirmeyi amaç edindiği anımsatıldı. Bunun için ülkeler arasında uluslararası karayolu taşımacılığının daha hızlı, verimli ve sınırlamalara tabi tutulmadan gerçekleştirilmesi amacıyla 42 ülkenin de taraf olduğu "Çok Taraflı Geçiş Belgesi" (UBAK) sisteminin getirildiği belirtildi.

Bu serbest sistem sayesinde ikili geçiş belgesi kotalarına bağlı kalınmadan taşımacılara ikili, transit ve üçüncü ülke taşıma yapma hakkı verildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türkiye bu kuruluşun kurucu üyesidir. Pazartesi günü itibariyle çok taraflı geçiş belgesi sistemi Bulgaristan tarafından kabul edilmeyerek bu sisteme üye olan 42 ülkenin hiçbir nakliyecisi Bulgaristan üzerinden geçememektedir ve mal taşıyamamaktadır. Bulgaristan bu gücü nereden alıyor? Bu, Bulgaristan'ın devlet politikası mı yoksa adı tarif edilemeyen bazı güçlerin oyunu mu? Eğer tarif edilemeyen bazı güçlerin hesapları ise ve Bulgaristan egemen bir devlet ise Bulgar devletini göreve çağırıyoruz.

Eğer Bulgar Ulaştırma Bakanlığı bu tarif edilemeyen güçler ile ittifak içerisinde ise ve ITF Genel Sekretaryası'nın bu konuda herhangi bir önlem almaması, Bulgaristan'ın UBAK ile yapılan taşımaları kabul etmemesi konusunda herhangi bir adım atmaması nedeniyle biz de Türk taşımacıları olarak böyle bir organizasyonda yer almamaya karar verdik. Gelinen nokta dikkate alınarak, UND 11 Şubat 2014 itibariyle Türkiye'nin UBAK Sisteminden çıkması yönünde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı nezdinde girişimde bulunmuş ve bu niyetini ITF Genel Sekreterliğine iletmiştir."

Muhabir: Mücahid Eker
Yayınlayan: Zekeriya Gülün

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com