"Üniformamı giymenin mutluluğunu yaşıyorum"

"Üniformamı giymenin mutluluğunu yaşıyorum"
19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Afyonkarahisar'da Gaziler Günü anma programı düzenlendi. Kocatepe parkında çelenk koyma ile başlayan Gaziler Günü törenleri, Rehberlik Araştırma Merkezi'nde (RAM) düzenlenen törenle devam etti.

19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Afyonkarahisar'da Gaziler Günü anma programı düzenlendi. Kocatepe parkında çelenk koyma ile başlayan Gaziler Günü törenleri, Rehberlik Araştırma Merkezi'nde (RAM) düzenlenen törenle devam etti.
19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Türkiye genelinde olduğu gibi Afyonkarahisar'da da bir dizi tören düzenlendi. RAM'da düzenlenen törende konuşan Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, bir milletin inancıyla, tarihiyle, kültürüyle, diliyle ve kimliğiyle bütünlüğünü koruyacağını, gelecek nesillerin şehit ve gazilerin gösterdiği kahramanlıklardan milli şuur elde etmemesi halinde aynı üzücü olaylarla karşı karşıya kalmanın kaçınılmaz hale geleceğini ifade etti.
Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, ülkenin vatan savunmasında canlarını feda etmeyi göze alarak gazilik unvanına erişen kahramanların Gaziler Günü'nü kutladığını ifade etti. Vali İmga, 'Türk milletinin tarihine baktığımızda, nice saldırılara maruz kaldığı, nice savaşlarda inanılmaz badireler atlattığı görülür. Nitekim böyle zor durumlardan birini de Sakarya Meydan Savaşı öncesinde yaşayan Türk milleti, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde, inanılması güç şartlarda yaptığı mücadeleyi başarıyla sonuçlandırmasını bilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi; umutların tükendiği bir anda direnmenin, konuşmanın, inanmanın sınandığı bir anda, 'Ya İstiklal ya ölüm' diyerek Türk Milleti'ni zafere taşıyan Mustafa Kemal Atatürk'e 19 Eylül 1921 tarihinde, manevi açıdan çok büyük önem arz eden 'Gazi' unvanını takdim ederek şükranlarını ifade etmiştir. Türk milleti, kaderini tayin eden bu zafer ile çok önemli bir sınav vermiştir' dedi.
Rehberlik Araştırma Eğitim Merkezi Salonu'nda düzenlenen devlet övünç madalya ve berat teslim töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Malul Gazi İsmail Kumartaşlı, Gaziler Günü'nde kendisinin birden çok mutluluk, gurur, heyecanı iç içe yaşadığını söyledi. 11 Temmuz 2004 tarihinde bölücü hainlerin operasyon güzergahına yerleştirdikleri mayının patlaması sonucu çok sevdiği üniformasını çıkartmanın acısını bugüne kadar yaşadığını anlatan Kumartaşlı, törene özel giydiği üniformasını İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Veli Yıldırım'ın sayesinde ilk ve son defa giymenin heyecanını, devletin kendisine vermiş olduğu devlet övünç madalyasını almanın büyük gurur sevinci içerisinde yoğun duygular yaşadığını dile getirdi. İsmail Kumartaşlı, 'Büyük öndere gazilik unvanının verildiği 19 Eylül tarihinin ülkemizde Gaziler Günü olarak kutlanmasına 27 Haziran 2002 tarihi ve 4768 sayılı kanunla karar verilmiştir. Bu karar devletimizin ve milletimizin gazilerimize verdiği önemin, onlara duyulan minnet ve şükran duygularının ifadesidir. Ülkemiz toprakları bulunduğu bölge ve stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca daima düşmanların hedefi haline gelmiştir' şeklinde konuştu.
Tören esnasında duygu dolu anların yaşandığı görüldü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com