Üniversite öğrencileri Kütahya nüfusuna kayıt yaptırmalı

Üniversite öğrencileri Kütahya nüfusuna kayıt yaptırmalı
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahya'da üniversite okuyan öğrencilerin belediyenin tüm hizmetlerinden faydalandıkları için ikametlerini Kütahya'ya aldırmaları gerektiğini söyledi.

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahya'da üniversite okuyan öğrencilerin belediyenin tüm hizmetlerinden faydalandıkları için ikametlerini Kütahya'ya aldırmaları gerektiğini söyledi. Başkan İça, ikametlerin aldırılmasının belediyelere verilen ödenekler için oldukça önemli olduğunu vurguladı.
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahya'da faaliyet gösteren Özel Resmi Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurtları Müdürleri ile bir toplantı düzenledi. Yurtlarda kalan öğrencilerin Kütahya Belediyesinin tüm hizmetlerinden faydalandıkları halde Kütahya nüfusuna kaydolmadıkları için belediyenin devletten az gelir aldığını bildiren Başkan Mustafa İça, yurt idarecilerinin yurtlarında kalan öğrencilerinin Kütahya nüfusuna kaydolmaları konusunda uyarmaları gerektiğini söyledi. Öğrencilerin seçimlerde kendi memleketlerinde oy kullanmak istemeleri durumunda da bir dilekçe ile bu sorunlarını hallettirebileceklerini de kaydeden Başkan İça, “Kütahya'da tüm hizmetlerden faydalanan öğrencilerin Kütahya'ya kaydolmaları, belediyemizin de ona göre gelir almasına imkan sağlayacak. O gelirle de halkımıza daha iyi hizmet verebilmemiz sağlanmış olacak” dedi.
Yurt Müdürlerine hitaben konuşan Başkan İça, “Bugün Kütahya'mız bir eşiktedir. 236 bin olan nüfusumuz geçtiğimiz günlerdeki kayıt sisteminden sonra zannederim 250 bine yaklaştık. Biliyorsunuz devlette bir takım planlamalar yapılırken 250 bin ve üstü deniliyor. Dolayısıyla biz bu eşiğin tam sınırındayız. Devlette haklı, bir takım planlamaları yaparken nüfusa bakarak yapıyor ve sıkıntıları ortadan kaldırıyor. Yaptığımız çalışmalarda ilin planlamasında ve bir takım hizmetlerin gelmesinde de çok önemli. Bir başka önemli şey Kütahya devletin gelirlerinden pay alırken nüfus oranına göre pay alıyor. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki Kütahya'da askerimizle öğrencimizle 280 bin dolayında kişi yaşıyor. Ama kayıt sistemindeki 236 bin nüfus gerçekten çok az. Aradaki kayıp Kütahya Belediyesinin her ay o kadar az gelir alması demek oluyor. Eğer bu gelir açığı olmasaydı ve bu gelir olsaydı yine halkımıza hizmet olarak gidecekti. Burada Kütahya nüfusuna kaydını yapmamış ama burada yaşayanlar gelen gelirden hak etmediği halde pay alıyor. Öğrenci ise halk otobüsünden öğrenci indirimi alıyor, suyundan istifade ediyor, çöp hizmetinden istifade ediyor, yolundan istifade ediyor. Yani belediyenin sağlamış olduğu tüm hizmetlerden yararlanıyor. Bu da bir haksızlık. İşte bu haksızlığı gidermek için de belediye olarak gerçek nüfusumuza sahip çıkmalıyız. Bu da yurt müdürlerimizin çalışmasıyla mümkün olacak. Bu uygulamayı yaparken önce gönüllülükle haletmeye çalışacağız. Olmazsa zorlayıcı tedbirler de getirmek zorundayız. Yasal bütün tedbirlerimi kullanarak bunu çözmeye çalışacağız” diye konuştu.
Toplantıya katılan yurt idarecileri de bu konuda belediyeye yardımcı olacaklarını, öğrencilerini bu şekilde yönlendireceklerini bildirdiler.
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'nın yurt idarecileri ile yapmış olduğu toplantı yurt idarecilerinin bazı sıkıntılarını belediye başkanına aktarması ile devam ederken toplantıda belediye başkan yardımcısı Nejat Öturan, Muhtarlar Derneği Başkanı ve bazı mahalle muhtarları ve yaklaşık 25 yurt idarecisi hazır bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com