Üniversite Sanayi İşbirliği Projesi

Üniversite Sanayi İşbirliği Projesi
UŞAK ÜNİVERSİTESİ İLE KARMA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ'NCE HAZIRLANAN PROJE ZEKA'DAN HİBE KREDİ DESTEĞİ ALMAYA HAK KAZANDI

UŞAK ÜNİVERSİTESİ İLE KARMA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ'NCE HAZIRLANAN PROJE ZEKA'DAN HİBE KREDİ DESTEĞİ ALMAYA HAK KAZANDI

Uşak'ta deri sektörünün sorunların çözümü ve nitelikli ara eleman yetiştirilmesi amacıyla Uşak Üniversitesi ile Karma Organize Sanayi Bölgesi (UKOSB) 'Üniversite-Deri Sanayi İşbirliği' projesi geliştirdi. Zafer Kalkınma Ajansı'ndan (ZEKA) hibe kredi desteği almayı hak kazanan proje kapsamında UKOSB'de Deri Uygulama ve Araştırma Merkezi Kalite Kontrol Laboratuarı kurulacak.
Deri sanayinin yol haritasını çizmek, nitelikli ara eleman yetiştirmek ve sektörün envanterini çıkarmak amacıyla geliştirilen proje Karma Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen toplantı ile tanıtıldı. Toplantıya; Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, UKOSB Başkanı İbrahim Karahallı, Tabak Esnaf Odası Başkanı Metin Alak ve Deri Sanayicileri Derneği Başkanı Akif Küplemez katıldı.
Uşak Karma Organize Sanayi Bölgesi Başkanı İbrahim Karahallı, projenin sektördeki kayıtdışılık ve niteliksiz eleman sorunun çözümüne de katkı sunacağını ifade ederek, “Uşak ürettiği deriye bilimsel çalışmalarla sahip çıkacak” dedi. Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik ise; üniversite-sanayi işbirliğinin yıllardır konuşulduğunu ancak bugüne kadar bir türlü somut adımların atılamadığını belirterek, projenin önemine değindi.
UKOSB Başkanı İbrahim Karahallı, proje kapsamında ildeki deri sanayinin envanterini çıkartacaklarını ve ihtiyaç duyulan ara eleman sıkıntısını da düzenleyecekleri eğitim programlarıyla ortadan kaldıracaklarını söyledi. Uşak Üniversitesi, UKOSB, Tabak Esnaf Odası ve Deri Sanayicileri Derneği'nin ortaklaşa yürüteceği projenin bedelinin 422 bin 743 TL olduğunu da bildiren Karahallı, bu bedelin 380 bin 458 TL'sini Zafer Kalkınma Ajansı'nın karşılayacağını geri kalan 42 bin 284 TL'yi de kendilerinin karşılayacağını söyledi. Uşak Üniversitesi Deri Uygulama ve Araştırma Merkezi Kalite Kontrol Laboratuarı'nın proje kapsamında UKOSB'de kurulacağını da hatırlatan İbrahim Karahallı, laboratuardan hem deri sanayinin hem de üniversite öğrencilerinin faydalanacağını kaydetti.
Proje ile bölgede faaliyet gösteren 90'a yakın işletmenin görüşleri alınarak mesleki eğitim çalışması başlatılacak. İlk etapta Türkiye İş Kurumu Uşak İl Müdürlüğü bünyesinde 80 kişilik kalifiye ara eleman kursu açılacak. Kurslar zamanla genişletilerek vasıflı eleman sorunu çözülecek. Sektördeki temel sorunlardan biri olan kayıt dışı üretimin de firmalara yönelik eğitim çalışmalarıyla önlenecek. Üreticiler, iç pazardan çok ihracata yönlendirilecek.
Kentte deri üretiminin önemli bir yer tuttuğunu belirten Deri Karma OSB Başkanı İbrahim Karahallı, son yıllarda atılan bazı adımlarla sektöre çeki düzen verildiğini söyledi. Dericilerin kent merkezinde dağınık üretim yapısından kurtulmak için OSB'ye taşındığını ve arıtmayla üretim yaparak çevreye verdikleri zararın önüne geçtiklerini anlatan Karahallı, nitelikli ara eleman sorununun projeyle çözüleceğini dile getirdi. Karahallı, “İstediğimiz özelliklerde kalifiyeli eleman bulmakta zorluk yaşıyoruz. Bunun önüne geçmek için üniversite ile işbirliği şarttı. Şimdiye kadar işbirliği çağrıları hep sözde kaldı. Fakat yeni hazırlanan projeyle önemli bir adım attık. Artık deri sektöründe çalışanlar bilimsel donelerle desteklenecek. Türkiye'de derinin yüzde 40'ını Uşak üretiyor. Fakat çoğu kişi derinin buradan çıktığını bilmiyor. İstanbul'da belli markalar adı altında satılan deriye sahip çıkacağız. Zamanla kendi markalarımızı oluşturup nihai ürüne yöneleceğiz” diye konuştu.

DERİ MÜHENDİSLİĞİ AÇILIYOR
Projenin kentteki üretime vizyon katacağını kaydeden Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, ise 1993'te kurulan Deri Teknolojileri Bölümü'nün geçtiğimiz yıl kapandığını ve bunun yerine sadece Ege Üniversitesi'nde bulunan 'Deri Mühendisliği Bölümü'nü açtıklarını bildirdi. Deri Mühendisliği'ne 2012-2013 akademik yılından itibaren öğrenci almaya başlayacaklarını da dile getiren Çelik, “2 yıllık dericilik programı kapandı fakat biz YÖK'e 4 yıllık deri mühendisliği açmak için müracaat ettik. Müracaatımız kabul edildi ve Mühendislik Fakültesi bünyesinde Deri Mühendisliği açacağız. Artık teknik bazda daha donanımlı elemanlar yetişecek. Öğrencilerin Uşak'ı tercih etmesinde sanayiciden destek istiyoruz. Burs ve uygulama gibi imkanlar burada sağlanırsa daha çok dünya markası çıkarırız. Deri Mühendisliği'ne 2012-2013 akademik yılında 40 öğrenci kabul etmeyi düşünüyoruz. Şuanda 6 öğretim elemanımız var. Yıllardır üniversite-sanayi işbirliğinden söz edilir. Ancak bir türlü somut adım atılmazdı. Proje ile ilk kez somut bir adım attık. İş birliğimizi daha ileri noktalara taşımayı hedefliyoruz” dedi.
Tanıtım toplantısının ardından 'Üniversite ve Deri Sanayi İşbirliği' Projesi için protokol imzalandı. Uşak Üniversitesi Rektörü Sait Çelik, Deri Karma OSB Başkanı İbrahim Karahallı, Tabak Esnaf Odası Başkanı Metin Alak ve Deri Sanayicileri Derneği Başkanı Akif Küplemez hazırlanan protokole imza attı. Ardından rektör ve beraberindekiler bazı deri işletmelerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com