"Üniversiteli keçiler" yok satıyor

"Üniversiteli keçiler" yok satıyor
Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin kendi bünyesinde yetiştirdiği damızlık keçiler günlük 5 ile 7 litre süt veriyor, keçilerin sütü ise anne sütüne takviye olarak kullanılıyor.

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin kendi bünyesinde yetiştirdiği damızlık keçiler günlük 5 ile 7 litre süt veriyor, keçilerin sütü ise anne sütüne takviye olarak kullanılıyor.

Geçen yıl fiyatları 2 bin lira olan ve vatandaşlar arasında ’üniversiteli keçi’ olarak isimlendirilen keçileri almak isteyen vatandaşların taleplerine cevap vermekte zorlanan yetkililer, keçi sayısının her geçen yıl arttığına dikkat çekti.

"KEÇİLER İSVİÇRE MENŞEİLİ’’

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Mustafa Oğan, keçi yetiştiriciliğinin son yıllarda attığını söyledi. Üniversitede yetiştirilen keçilerin İsviçre menşeili olduğunu belirten Oğan, “Saanen adı verilen bu keçiler bir laktasyon döneminde 700 ile bin litre süt veriyor. Dolaysıyla bir hayvan günlük çok rahatlıkla 3-4 litre süt veriyor” dedi.

"KEÇİ SÜTÜ ALERJİ YAPMIYOR"

Keçi sütünün insanlarda alerji yapmadığını hatırlatan Oğan, “İnek sütü insanların yüzde 20’sinde, özellikle bebeklerde alerji yapabiliyor. O yüzden alerjik bünyeye sahip olan insanların süt ihtiyacını karşılayabilecek yegane hayvan sütü keçi sütüdür” diye konuştu.

"BEBEKLERİN SİNDİRİM SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR’’

Keçi sütünü sindirmenin kolay olduğunu söyleyen Oğan, “Özellikle sindirim sistemi gelişmemiş bebeklerin beslenmesinde ve sindirim sistemi her geçen gün gerileyen yaşlıların beslenmesinde keçi sütü devreye giriyor” dedi.

10 yıldan beri üniversitede keçi yetiştirdiklerini belirten Oğan, “Burada 100 anaç olmak üzere 200 adet keçimiz var. Yaptığımız çalışmalar neticesinde hayvanlarımızdan bir laktasyonda ortalama 800 ile 900 litre süt alıyoruz” ifadelerini kullandı.

"YILDA 370 BİN TON KEÇİ SÜTÜ YETMİYOR’’

Devletin keçi yetiştirmek isteyen çiftçilere destek verdiğinin altını çizen Oğan, “Özellikle bu yatırımlarda koyun ve keçi yetiştiricilerine sıfır faizli iki yıl ödemesiz yedi yıl vadeli krediler verilmekte. Koyun ve keçinin yetiştirilme ortamları çok farklı. Özellikle Müslüman olduğumuz ve Müslüman bir ülkede yaşadığımız için biz domuz yetiştirmiyoruz. Bu yüzden diğer kırmızı etlere göre koyun ve keçi önemli bir yer arz etmekte. 1980 yılında koyun 48 milyon iken, keçi 18 milyondu. O zamanlarda kişi başı 1.1 koyun düşerken, şimdi 3 kişiye bir koyun düşüyor.Şu anda Türkiye’de 370 bin ton keçi sütü ancak üretiliyor” dedi.

Öte yandan Uludağ Üniversitesi’nde yetiştirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların hem etinden hem sütünden yararlanılıyor. İçinde hiçbir katkının bulunmadığı yoğurt, kaşar peyniri, keçi peyniri, salam, sosis ve sucukları üniversite kendisi üreterek satıyor.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com