Üniversitenin kaderini değiştirdi

Üniversitenin kaderini değiştirdi
Dumlupınar Üniversitesinin yerleşkesinde yapılan sondajlarda bulunan termal kaynak, eğitim kurumunun geleceği için öngördüğü projeksiyonu, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi olma yolunda değiştirdi.

Dumlupınar Üniversitesinin yerleşkesinde yapılan sondajlarda bulunan termal kaynak, eğitim kurumunun geleceği için öngördüğü projeksiyonu, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi olma yolunda değiştirdi.
Dumlupınar Üniversitesinin (DPÜ) Yerleşkesinde yapılan sondajlarda bulunan termal kaynak, eğitim kurumunun geleceği için ön gördüğü projeksiyonu, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi olma yolunda değiştirdi.
DPÜ Rektörü Prof. Dr. Güner Önce, yaptığı açıklamada, üniversitedeki sağlık tesislerine DPÜ Hastanesini kurarak başladıklarını söyledi.
Kütahya-Tavşanlı kara yolunun 10. kilometresindeki Merkez Yerleşkede bulunan 130 yatak kapasitesine sahip hastanenin verimli şekilde çalıştığını belirten Prof. Dr. Önce, Tıp Fakültesi öğretimi vermeye bu yıl 26 öğrenci kabul ederek 6 uzman gözetiminde başladıklarını belirtti.
Prof. Dr. Önce, Tıp Fakültesi Hastanesinden önce Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi kurmaya karar verdiklerini ve bunun inşaatına devam edildiğini anlatarak, şöyle dedi:
'Merkezi, bir ihtisas hastanesi olarak öngörüp bu kararı vermiştik. Bu kararı almamızda da iki dayanak çok önemliydi. İlki yerleşkede jeotermal su bulmamız, ikincisi ise Sağlık Yüksekokulu içinde zaten fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünün bulunmasıydı. Bunların yanında Tıp Fakültesini kurmamız ve Kütahya'nın zaten termal turizmde, dolayısıyla sağlık turizminde öncülük yapabilecek potansiyelinin olması da önemliydi. Böylece kente çekicilik kazandırıp bu tesisle lokomotif görevi görmeyi amaçladık. Bu nedenlerle fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine öncelik verdik.''
Devlet Planlama Teşkilatının (DPT) desteğiyle merkez inşaatına başladıklarını ve burasını 2010 Temmuzda hizmete almayı planladıklarını anlatan Prof. Dr. Önce, ''Burası 520 yatak kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük ve en gelişmiş fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi olacak. İzmir Balçova'daki gibi Avrupa'nın emekli kurumlarının ihalelerine girerek onların hastalarını bu merkezde ağırlamak istiyoruz'' dedi.

-HASTANE İNŞAATINA 2010'DA BAŞLAMA HEDEFİ-
Prof. Dr. Güner Önce, Tıp Fakültesi eğitim blokları ve hastanesinin projesinin 2010 yılı başında hazırlanacağını, ihalesinin ise bütçe imkanları doğrultusunda 2010 ya da 2011'de yapılacağını söyledi.
Bu proje tamamlandığında Tıp Fakültesinin, Türkiye'nin en güzel imkanlara sahip tıp fakültelerinden biri olacağını vurgulayan Prof. Dr. Önce, ihalesi yapıldıktan sonra 3 yılda bitirilmesini öngördükleri yapının 4-5 yılda hizmete alınmasının planlandığını kaydetti.
Prof. Dr. Önce, Diş Hekimliği Fakültesi kurulması yönündeki taleplerinin Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) kabul edildiğini ve Bakanlar Kurulundan onayının beklendiğini ifade ederek, buna ilişkin alt yapılarının hazır olduğunu bildirdi.
Diş hekimliği branşında poliklinikler bulunduğunu, bir profesör ile 3 yardımcı doçent istihdam edildiğini hatırlatarak, bu fakülteyi kurmakta çok zorluk çekmeyeceklerini dile getiren Prof. Dr. Önce, ''Yerleşkedeki termal kaynakları kullanarak yaptırdığımız ve yaptıracağımız Sağlık Yüksekokulu, Tıp Fakültesi, Tıp Fakültesinin iki hastanesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkeziyle üniversitemiz sağlık ağırlıklı üniversite olma yolunda hızla ilerliyor'' diye konuştu.
Prof. Dr. Önce, Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde inşaatına 2010'da başlanması öngörülen bölgesel ölçekteki Zafer Havalimanı'nın, yerleşkedeki termal tesislere büyük katkı sağlayacağına işaret ederek, şöyle devam etti:
''Uçakla bir hasta geldiğinde tesisin havalimanına en uzak mesafesi otobüsle bir saat olmalı. Altıntaş'ta havalimanı faaliyete geçirilince kurmakta olduğumuz sağlık tesislerine büyük katkısı olacaktır. Dolayısıyla Zafer Havalimanı'nın hizmete girmesini dört gözle bekliyoruz.''

-YERLEŞKEDE BULUNAN YENİ TERMAL SU KAYNAĞI-
Prof. Dr. Önce, yerleşkede, DPÜ Vakfının ruhsatlı alanında açtırdıkları kuyudan 600 metre derinlikte, 60 derece sıcaklık ve saniyede 55 litre debiye sahip yeni sıcak su kaynağına ulaştıklarını kaydetti.
Bu suyu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinden sonra ikinci termal tesis yaptırarak değerlendirmek istediklerini belirten Prof. Dr. Önce, şunları söyledi:
''Üniversiteye ait olan, daha önce suya ulaştığımız jeotermal kuyu, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi için yeterli olacak. Bu yeni bulduğumuz kuyudan alacağımız suyla da ikinci termal tesis yaptırarak, SPA merkezini içerecek şekilde düzenlemek istiyoruz. Jeotermal suyun bir başka değerlendirme şekli de seracılık ve organik tarımda kullanılmasıdır. Bunu da öngörüyoruz. Ancak dış turizm öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Üniversite olarak termal turizme öncülük yapma görevini üstlenmiş durumdayız. Kurduğumuz ve kuracağımız tesislerle bu konuda yardımcı olmak istiyoruz. Bunda da epeyce ilerlediğimizi düşünüyorum.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com