Üniversiteye giriş sınavsız mı olacak?

Üniversiteye giriş sınavsız mı olacak?
MEB Bakanı üniversiteye giriş için lisedeki başarı ve faaliyet performansının aranacağını söyledi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, üniversiteye geçiş için lisedeki ders başarısı ile sportif, sanatsal, kültürel başarıların da değerlendirmeye alınacağını açıkladı. Avcı, bütün üniversiteler için aynı sınavın yapılmayacağını söyledi.

Star gazetesinden Tuğba Ceyhan'ın haberine göre, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı üniversiteye geçişte ortaöğretime geçiş sınavına benzer sisteme geçmeyi planladıklarını açıkladı. Avcı, “Öğrencilerin, Amerika’da olduğu gibi sportif, sanatsal, kültürel başarılarının da değerlendirmeye katılacağı bir sistemle üniversiteye yerleştirilmelerini istiyoruz” dedi.

MEB, YÖK VE ÖSYM ÇALIŞIYOR

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun (BYTK) bir buçuk yıl önce aldığı karar gereğince üniversiteye giriş sınavında yapılması planlanan değişiklik kapsamında çalışmalar sürüyor. Bu çalışma sürecinde dershaneye olan ihtiyacı azaltacak bir sistem oluşturmayı planladıklarını belirten Avcı, “Üniversiteye geçiş sisteminin elden geçirilmesi ve günümüz ihtiyaçlarına uyumlu hale getirilmesi görevi MEB, YÖK, ÖSYM’ye verildi. TÜBİTAK da var orada lojistik destek sağlıyor. Üniversiteye geçişte de yine ortaöğretime geçişte kullandığımız yönteme benzer bir yöntemi uygulamak için hazırlıkları yapıyoruz.” dedi. Avcı, geçilmesi düşünülen yeni sınav sistemi hakkında şunları kaydetti;

BELİRLEYİCİ OKUL BAŞARISI

"Üniversiteye girişleri daha çok lise döneminde okul içi başarılara endeksleyecek bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bunu başarabildiğimiz takdirde üniversiteye girişler tek bir sınava endeksli olmaktan çıkacak. İlk etapta okul içi başarılar ama inşallah daha sonra özellikle Amerika’da olduğu gibi çocuğun sportif, sanatsal, kültürel başarılarının da değerlendirmeye katılacağı bir sistemle üniversiteye yerleştirilsinler istiyoruz."

ÜNİVERSİTEYE GÖRE SINAV

"Üniversite sayımız çok arttı ve nitelikleri de çok farklılaştı. Bir yanda köklü bir yanda tüm örgütlenmesini alt yapısını tamamlamamış, bir yanda da çok yeni kurulmuş üniversitelerimiz var. Bunların hem fiziki altyapıları birbirinden çok farklı hem de öğretim üye kadroları hem sayısal olarak hem niteliksel olarak birbirinden çok farklı. Ve dolayısıyla öğrenci profilleri de çok farklı. Şimdi birbirinden niteliksel olarak da bu kadar farklı üniversitelerin hepsini tek bir sınav düzeni içinde öğrenci almaya mecbur etmek hepsine haksızlık. Öğrencilerimize de haksızlık, üniversitelerimize de haksızlık." (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com