''Üniversiteyi Bitir 'İŞSİZ' Kal''

''Üniversiteyi Bitir 'İŞSİZ' Kal''
DSP Kütahya Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi, Türkiye'de bütün üniversitelerin 2010-2011 eğitim öretime başladığını belirterek, Türk Üniversitelerinde okuyan öğrencilerin sorunlarına dikkat çekti. Yüzbinlerce öğrencinin üniversite sınavlarına hazır

DSP Kütahya Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi, Türkiye'de bütün üniversitelerin 2010-2011 eğitim öretime başladığını belirterek, Türk Üniversitelerinde okuyan öğrencilerin sorunlarına dikkat çekti. Yüzbinlerce öğrencinin üniversite sınavlarına hazırlanmak için dershanelere binlerce lira ödediklerini, üniversite eğitimi süresince çeşitli zorluklar ve haksızlıklarla karşı karşıya kaldıklarnı ve en vahim durumun ise üniversiteyi bitiren yüzbinlerce kişinin Türkiye'de işsiz işsiz gezdiklerini özellikle ifade etti.
DSP Kütahya Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi, Türkiye'de üniversite sayılarının giderek arttığını ancak buna karşın üniversitelerde kalitenin düştüğünü belirterek; ”Üniversitelerin pek çoğu bu hafta öğretime başlıyor. Geleceğimizin mimarları üniversiteliler yollarında yalnız bırakılmışlar. Nasıl mı? 'Harcını nasıl ödüyorsun, notlarını öğrenmek için hangi ücreti ödüyorsun, kısacası üniversitede neler yaşıyorsun?' diye soran var mı? Aslında çile üniversiteye girmeden önce başlıyor. Hazırlık amacıyla dershanelere binlerce lira ödeniyor. Çalışıyor, kazanıyor. Peki, sevinebiliyor mu? Çoğunlukla hayır. Orta gelirlinin iyice azaldığı fakirleşmeye yüz tutmuş memleketimizde, üniversitede çocuk okutmak büyük maharet ister. Kredi yurtlardan kredi çıkarsa yük bir nebze hafifler, birtakım burslar peşinde koşar, ezildikçe ezilir veli de öğrenci de” dedi.
Üniversitelerin öğrencilerden değişik nedenlerden dolayı para topladıklarını belirten Nimsi, Türkiye'de özellikle son zamanlarda fakirleşmenin ve yoksullaşmanın giderek arttığını, orta halli ailelerin bile çocuklarını üniverstelere gönderemekkte zorlandıklarını söyledi.
Çeşitli zorluklarla okuyan öğrencilerin üniversitede ikinci öğretime kayıt parası ödemek zorunda kaldıklarını vurgulayan Nimsi, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“İkinci öğretimler ise ayrı bir dert. Öğrenci ikinci öğretime kayıt yaptırırken cezalandırılır adeta. İki kat harç istenir. Verilen eğitim aynı eğitimdir. Tek dersten sınıf tekrarlayanlar ise tam yanar ikinci öğretimde. İki kat ödeme aynen yapılır.Yeni bir sistem pardon öğrenciyi sömürme sistemi daha başladı üniversitelerde. Öğrenci artık internete girip rahat rahat notlarına bakamayacak bedel ödemezse. Her üniversite kendine göre fiyat biçmiş. Dumlupınar Üniversitesinde bu bedel 32 lira internet parası alıyor”
Yaz okulu uygulamasında üniversitelerin öğrenciyi düşünmek yerine kendi çıkarlarını düşündüklerini belirten Nimsi, bazı üniversitelerin 'ne kadar öğrenci o kadar para' mantığıyla hareket ettiklerini iddia etti.
Üniversitelerde okuyan öğrencilerin sağlık güvencelerinin de olmadığını vurgulayan Nimsi konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Üniversitelerde öğrencinin başına bir şey geldiğinde, bedeli ödenmemişse örenciye hizmet verilmiyor. Bu kadar sömürü üniversitelerin denetlenememesinden kaynaklanmıyor mu? Peki bu kadar harcamadan, bu kadar eziyetten sonra mezun olunca iş hazır mı? Maalesef kocaman bir hayır. İşte Türkiye.İşte üniversite öğrencisi. İşte mezun üniversiteli. Bu kadar eziyetten sonra hoş geldin işsizler ordusuna.” şeklinde üniversite okuyan ve işsiz kalan üniversite mezunlarının sorunlarına dikkat çektti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com