Ünlü aktrist tutuklandı!

Ünlü aktrist tutuklandı!
Greenpeace eylemcileri yapılan bir operasyonla tutuklandı. Tutuklananlar arasında Zeyna ve Spartaküs dizileriyle tanınan Lucy Lawless da vardı.

Kuzey Kutup Bölgesi'nde petrol sondajı yapacak olan ve Shell için çalışan petrol arama gemisini Yeni Zelanda'daki limandan ayrılmadan durduran Greenpeace eylemcileri yapılan bir operasyonla tutuklandı. Tutuklananlar arasında Zeyna ve Spartaküs dizileriyle hafızalara kazınan Yeni Zelandalı ünlü aktris Lucy Lawless da vardı.

Kuzey Kutup Bölgesi'nde Shell için petrol arayacak olan ve Yeni Zelanda'dan yola çıkmaya hazırlanan sondaj gemisinin kalkışını engelleyerek tüm dikkatler üzerlerine çeken Greenpeace eylemcileri Yeni Zelanda polisinin yaptığı bir operasyonla tutuklandılar. Tutuklanan isimler arasında en dikkat çeken kişi ise, eylemcilere destek vermek amacıyla gemiye çıkan ünlü oyuncu Lucy Lawless'dı. Lawless ve beraberindeki 5 Greenpeace eylemcisinin Yeni Zelanda'da yargılanacakları bildirildi. Eylemcilerden birinin ise daha önce gemiden ayrıldığı öğrenildi.

6 Greenpeace eylemcisi ve Lucy Lawless geçtiğimiz hafta, Alaska açıklarında 3 petrol arama kuyusu açmak için hareket edecek olan The Noble Discoverer adlı sondaj gemisine çıkarak, geminin Yeni Zelanda'daki Taranaki limanından kalkışını engellemişlerdi.

LAWLESS: ÇOCUKLARIMIN BÖYLE BİR DÜNYADA BÜYÜMESİNİ İSTEMİYORUM

Lucy Lawless Cuma günü yaptıkları eylemle ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Bugün burada gezegenimizin ve çocuklarımın geleceği için bulunuyorum. Derin denizlerde petrol aramak yeterince tehlikeli bir iş. Bu işi bir de Kuzey Buz Denizi gibi büyüleyici bir bölgede yapmak, fazla ileri gitmek oluyor. Çocuklarımın, petrol için kutup ayılarının yaşam alanını mahvettiğimiz bir dünyada büyümesini istemiyorum" demişti.

YETKİLİLERE GÖRE, KUZEY KUTBU'NDA BİR PETROL SIZINTISI FELAKET OLUR

Kuzey Kutup Bölgesi'nde tahmin edilen rezerv miktarı sadece 3 yıllık petrol talebini karşılayabilir. Ancak petrol arama faaliyeti, neden olduğu karbon salımıyla birçok çevre felaketine sebep olabilir ve aynı zamanda da kutup ekosistemi için büyük bir risk teşkil eder.

KUZEY KUTUP BÖLGESİNDE 90 MİLYAR VARİL PETROL BULUNUYOR

ABD Jeolojik Araştırma Kurumu'na göre Kuzey Kutup Bölgesi maksimum 90 milyar varil petrol barındırmakta. Bu miktar dünyada keşfedilmemiş petrolün yüzde 13'üne tekabül etmekte. Bunun yüzde 70'i Kuzey Kutbu'nda 5 bölgede bulunmakta: Alaska, the Canning-Mackenzie Margin, Doğu Grönland, East Barents Basin and Batı Grönland. Yine bu rakamın yüzde 84'ü bölgenin açıklarında bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com