Ünlü dergi Erdoğan'ın veliahtını açıkladı

Ünlü dergi Erdoğan'ın veliahtını açıkladı
İngiliz haftalık dergisi The Economist, Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal ile yaptığı görüşmelere ait olduğu iddia edilen ses kaydını anlattığı analizinde Erdoğan’ın tapeyi “haince bir montaj” olarak nitelerken Gülen’in eserinin olduğunu ima ettiğini anlatıy

Gülencilerin Mart seçimi öncesi Erdoğan’ı görevden uzaklaştırmak istedikleri iddialarını yansıtan dergi “Başarılı olabilirler mi? Genellikle ihtiyatlı olan Batılı diplomatların ‘her şey mümkün’ demeleri, ülkeyi saran belirsizliğin bir ölçüsüdür” diyor.

Başbakan Erdoğan’ın yolsuzluk soruşturmasının “yabancı bir komplo” olduğunu söylediğini belirten dergi, “Ancak bomba gibi tapeler, birçok kişide kuşku yarattı” diye düşünüyor. Son tapenin en az 2 milyon Türk tarafından izlendiğine dikkat çeken Economist’e göre “Bir kadın, İstanbul’daki bir vapurda tapeyi diğer yolculara dinletti. Binlerce kişi, hükümete istifa çağrısı ile sokaklara döküldü. Geçen yazdaki Gezi protestoları sırasında görülen şiddetin tekrarlanacağı kaygılar sürerken yeni gösteriler bekleniyor.”

"TARTIŞMALI YASALAR MECLİS'TEN GEÇTİ"

Huzursuz Kürtlerin de gösteri yapmakla “tehdit ettikleri” belirtildiği analizde şimdiye kadar Erdoğan’ın yanıtının binlerce polis ve yargıyı görevden almaktan, “internet sansürünü sıkılaştırmak ve hükümete, yargı ve savcılar üzerinde daha çok kontrol sağlamak” amacıyla “tartışmalı” yasaları geçirmekten ibaret olduğu öne sürülüyor. Analizde şöyle devam ediliyor:

“Sayın Erdoğan, bu önlemlerin Sayın Gülen’in ‘paralel devleti’ kaldırmak için gerekli olduğunu söylüyor. Ama bu, birçok kişiye, kendi kontrolü sağlamlaştırmak, yeni suçlayıcı kayıtların ortaya çıkmasını önlemek ve kendini ve ailesini yargılanmaktan korumak için kaba bir girişim gibi geliyor.”

Birçok kişinin Erdoğan ailesinin “sahibi oldukları iddia edilen milyon dolarları dışarı çıkarma görüntülerinin çıkmasını beklediği” kaydedildikten sonra internet ve HSYK yasalarını onaylayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de eleştiriyi çektiğine dikkat çekiliyor. Gül’ün Erdoğan ile görev değiştirmek istediği varsayıldığına işaret edilirken de “Ancak AK Parti Mart ayında güçlü bir zafer elde etmezse Sayın Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı hayali ulaşılmaz gibi görünüyor” görüşü öne sürülüyor.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN VELİAHTI KİM

Economist, seçim sonucunu tahmin etmenin imkansız olsa da seçmenlerin ekonomik sıkıntı hissetmedikçe kendilerini yönetenlerin yolsuzluklarına pek takmayacakları yönünde genel bir kanı olduğununa dikkat çekerek, “Ancak bu görüş yanlış olduğu kanıtlanırsa eğer (ve şimdi birkaç kişi AK Parti’nin Ankara’yı kaybetmesini bekliyor), Ak Parti üyelerinin nihayet Sayın Erdoğan’ın yerine başka birini getirme zamanının geldiğine karar verebilir” iddiasında bulunuyor. Economist analizine şu savlarla son veriyor:

“Sayın Gül hala olası bir halef olarak adı geçiyor. Diğeri de, lekesiz bir itibara sahip Başbakan Yardımcısı Ali Babacan. Ancak daha büyük bir mesele Sayın Erdoğan’ın nereye konulacağıdır. Ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu bu hafta Başbakana neyi yapması gerektiğini söyledi: Helikoptere bin, yurt dışına kaç.” (UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com