Ünlü entellektüel hayatını kaybetti

Ünlü entellektüel hayatını kaybetti
ABD'nin en saygın düşünce adamları arasında yer alan yazar Christopher Hitchens hayatını kaybetti...

 

ABD'nin en saygın düşünce adamları arasında yer alan yazar, edebiyat eleştirmeni ve gazeteci Christopher Hitchens 62 yaşında kanserden yaşamını yitirdi. Hitchens, ABD'nin Irak'ı işgaline destek verdiği için son dönemde adeta entellektül çevrelerde aforoz edilmişti.
 
Vanity Fair dergisi, Christopher Hitchens'ın ABD'nin Teksas eyaletinde bir hastanede yemek borusu kanserinden hayatını kaybettiğini açıkladı.
 
ABD'nin en saygın entellektüelleri arasında gösterilen Christopher Hitchens, 1949 yılında İngiltere'nin Portsmouth kentinde doğdu, Oxford Üniversitesi mezunu olan Hitchens, 1960 yıllarda sol hareket içinde yer aldı. Politik eylemlerde sık sık gözaltına alınan Hitchens, Vietnam Savaşı'na karşı çıktığı için İşçi Partisi'nden atıldı.
 
CHOMSKY'LE SERT POLEMİĞE GİRDİ 
 
ABD'ye taşındıktan sonra uluslararası sosyalist dergiler için uzun zaman muhabirlik yapan Chirstopher Hitchens, yaşamının son döneminde soldan uzaklaştı. 11 Eylül trajedisine ABD'nin dış politikasının neden olduğunu savunan Noam Chomsky ve diğer sol entellektüllerle sert polemiklere giren Christopher Hitchens, ABD'nin Irak'ı işgaline en güçlü desteği veren isimler arasında bulunuyordu.
 
IRAK'IN İŞGALİNE VE BUSH'A DESTEK VERDİ 
 
Yaşamının son döneminde sol tarafından adeta aforoz edilen Hitchens, George W Bush'un 2004 yılında yeniden başkan seçilmesine de destek verdi.
 
Sosyalizme ihanetle suçlanan Hitchens'ı eski bir arkadaşı "yalancı, oportunist ve silik muhalif" olmakla suçlarken bir diğeri de, "alkolik, eski Troçkist züppelikle" suçlamıştı.
 
BILL CLINTON'A EŞKİYA DEMİŞTİ 
 
Christopher Hitchens da polemiklerinde ve politikacılara karşı eleştirilerinde sivri bir dil kullanıyordu. ABD eski Başkanı Bill Clinton'ı "sinik, kendini düşünen hırslı bir eşkiya" olarak tanımlamıştı. Hitchens, ABD eski dışişleri bakanlarından Henry Kissenger'ı bir savaş suçlusu ve Rahibe Teresa'yı da sahtekar bir fanatik olmakla suçlamıştı.
 
Bütün bunlara rağmen Christopher Hitchens "gerçek dostluk" örneklerini de vermişti. "Şeytan Ayetleri" kitabı yayınlandıktan sonra İran ve aşırı İslamcılar tarafından ölümle tehdit edilen Salman Rüşdi'ye destek veren kişilerin başında gelmişti.
 
RÜŞDİ: BÜYÜK BİR KALP DURDU 
 
Vanity Fair dergisinin Hitchens'ın öldüğünü açıklamasının ardından Twitter üzerinden duygularını paylaşan Salman Rüşdi şunları yazdı: "Hoşca kal, sevgili dostum. Büyük bir ses sustu. Büyük bir kalp durdu."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com