Ünlü işadamını şok eden olay

Ünlü işadamını şok eden olay
Yaşlılara ve kimsesiz çocuklara bakım için kurulan Darülaceze'de neler oluyor...

Türkiye’nin en ünlü tekstilcileri arasında yer alan Malatyalı iş adamı Sabri Özel’in, Darülaceze’ye bağışladığı, 1000 adet ürün, İstanbul Fatih’te işportacılar tarafından sokak tezgahlarında satılırken bulundu.

CHP Malatya milletvekili Veli Ağbaba ve arkadaşları Darülaceze ile ilgili Meclis Araştırması açılmasını istediler. TBMM’ye sunulan önergede, ‘’Darülaceze, son yıllarda olumsuz olaylarla anılmaya başlanmıştır’’ denildi ve yaşlıların sağlık karnelerine yazılan, kemik erimesi ilaçlarıyla yolsuzluk yapıldığı’’ savunuldu.

SABRİ ÖZEL OLAYI

Önergede, Darülaceze’ye bağışlanan ürünlerin, işportada satıldığı da belirtilerek, ‘’İş adamı Sabri Özel, bir süre önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi Darülaceze Kayışdağı Tesislerine, 1000 adet kıyafet bağışlanmış, bir hafta sonra bu ürünlerin Fatih’te tezgâhta satıldığı ortaya çıkmıştır. Olayla ilgili 3 kişi gözaltına alınmış, hukuki süreç devam etmektedir’’ denildi.

Kurumda, daha önce görev yapan bir avukatın da, Şişli Savcılığına başvurarak, 2 Vali yardımcısı, Darülaceze müdürü ile 2 müdür yardımcısı hakkında “Zimmet, ihaleye fesat karıştırma, irtikap” suçlarından suç duyurusunda bulunduğu kaydedildi. Önergede, Darülaceze çevresindeki kurban satış yerlerinin kira gelirinin de personel ve müdür arasında paylaşıldığı öne sürüldü.

Darülaceze, 1895 yılında Padişah II. Abdülhamit’in fermanı ile ‘’Din, mezhep, dil, ırk, sınıf ve cinsiyet farkı gözetmeksizin, bakıma muhtaç kimsesiz, yaşlı ve engelli insanlar ile, sokağa terk edilmiş 0-6 yaş arası çocuklara ücretsiz hizmet için’’ kurulmuştu. (BCK)

Kaynak: sozcu.com.tr

TEKZİP | DÜZELTME VE CEVAP METNİ
 
"Tekstil devi Sabri Özel'in bağışladığı kıyafetler Fatih'te işportacılar tarafından satılırken bulundu" haberi ile ilgili olarak;
 
Söz konusu olay  üç sene önce bir başka Darülacaze'de yaşanmış olup sorumlular gerekli cezalara çarptırılmıştır. Sabri Özel'in kurumumuza bugüne dek herhangi bir yardımı olmamıştır. Buna rağmen kurumumuzun fotoğrafı ve ismi söz konusu asılsız haber ile birlikte yayınlanmıştır. Konunun yeni olmuş gibi bu şekilde gündeme getirilmesi bağışlarla ayakta duran  ve hizmette sınır tanımayan güzide hayır kurumlarımızı zan altında bırakmakta, hayırseverleri üzmektedir.
 
Tarihi darülaceze Müessesesi 1895 yılında Sultan 2. Abdulhamit tarafından kurulmuş, kurulduğu günden bu yana 29.000 çocuk olmak üzere toplam 71.000 kişiye Şefkat Yuvası olmuş ve din, dil, ırk, sınıf ve cinsiyet farkı gözetmeksizin bakıma muhtaç, yaşlı, sakat insanlara, sokağa terk edilmiş kimsesiz yavrulara hizmet vermiş olup halen bu hizmetlerine devam etmektedir. Kurumumuz şuan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlıdır.
 
Söz konusu haberin asılsız olması, kurumumuzla bir ilgisi olmaması sebepleriyle kamuoyunu bilgilendirmek üzere işbu düzeltme ve cevap yazısının yayınlanması zorunluluğu hasıl olmuştur"

Darülaceze Müessese Müdürlüğü vekilleri
Av. Aslıhan NART- Av Burak ARSLAN

 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com