Ünlü sanatçılar Taksim'de eylemde!

Ünlü sanatçılar Taksim'de eylemde!
Sanatçılar, Taksim Meydanı'nda bir araya gelerek, Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi'nin kapatılıp "yeniden düzenlenmesi"ni protesto etti.

Zafer Algöz, Nedim Saban, Genco Erkal gibi sanatçıların bulunduğu topluluk, Taksim'den Galatasaray'a yürümeyi planlamıştı, ancak emniyet güçleri, grubun İstiklal Caddesi'ne girmesine izin vermedi. Bunun üzerine basın açıklamasını Taksim Meydanı'nda yapan kalabalık olaysız bir biçimde dağıldı.

 EYLEMDEN GÖRÜNTÜLER

Reyhanlı'da hayatını kaybedenler için de 1 dakikalık saygı duruşunda bulunan protestocular, "Karanlığa inat sanat!" sloganları attı.

"BU SON ŞANSIMIZ"

Tiyatronun emektar ismi Genco Erkal dün, Twitter'dan "Yarın eylem günü. Tiyatrocu, opera sanatçısı, dansçı, müzisyen, hepimiz... sokaklara çıkmakta geç bile kaldık. Bu son şansımız" mesajıyla çağrıda bulunmuştu.

Eylem bittikten sonra ise Erkal, "Yenilgilerimiz... Sayıca azlığımızı kanıtlar yalnızca. Seyirci kalanlardan tek beklediğimiz utanç duymalarıdır" diye tweet attı.

PROTESTO EDİLEN TASARI

Başbakan Erdoğan, "Devlet eliyle tiyatro olmaz" diyerek Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi için özelleştirilme sinyali vermişti. Bunun üzerine, bir çalışma yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı, dünya örneklerini de inceleyerek bir yasa taslağı hazırladı. Henüz son şekli verilmeyen ve ilgili kurumların görüşlerine açılmayan taslak Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi'nin kapatılmasını öngörüyor.

Bu kurumlar yerine ise sanatla ilgili tüm yetkilerin toplanacağı, 11 kişilik Türkiye Sanat Kurulu kurulması planlanıyor. Bakanlar Kurulu tarafından atanacak kurul, tiyatro, sinema, bale gibi sanatın hangi sanat dallarında, hangi projelerin, hangi koşullarda ve hangi miktarda destekleneceğine karar verecek. (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com