Ünlü spekülatör Soros'tan kritik uyarı!

Ünlü spekülatör Soros'tan kritik uyarı!
George Soros, euro bölgesindeki borç krizinin, 2008 krizinden daha büyük sonuçlar doğurma riski var dedi.

New York Times gazetesinde yer alan bir makalede, dünyaca ünlü yatırımcı George Soros, şu anda küresel ekonomideki büyüme hızının yavaşlamasına neden olan euro bölgesindeki borç krizinin, 2008'deki Lehman Brothers krizinden daha büyük sonuçlar doğurma riski bulunduğunu söylediği belirtildi.

Avrupa genelindeki bankacılık sisteminde, oldukça ciddi bir boyuta çıkan krizle mücadele konusunda yetersiz kalındığına dikkat çeken Soros, "Mevcut krizin Lehman'dan daha riskli olmasının nedeni de bu" dedi.

İsviçreli banka UBS'in Londra'daki stratejistlerinden Philip Finch, "Küresel bankacılık sektörü pek çok açıdan darbe alıyor gibi görünüyor. İşlerin her geçen gün biraz daha kötüye gittiği söylenebilir" dedi.

Avrupa, mali sıkıntı içindeki ülkelerinin borç krizlerini kontrol altına almaya çalışırken, en büyük korku kıtanın bankalarının çökmesi ve küresel ekonomide 2008'de, Lehman Brothers'ın yaşattığına benzer ciddiyette bir krize neden olması olarak gösteriliyor.

YÜZ MİLYARLARCA DOLARI HARCAMAYA HAZIRLAR

Böyle bir krizin önüne geçmek adına büyük çaplı sözler veren Avrupalı liderler, dev bankaların iflasını engellemek adına, ellerindeki yüz milyarlarca doları harcamaya istekli görünüyor.

Ancak son zamanlarda Avrupa'daki bankaların kendilerini böyle bir krizden kurtarma olasılıklarının azaldığı belirtiliyor. Bazı bankaların, günlük operasyonlar için gerekli olan kredileri teminatlandırmada bile zorluk çektiği ifade ediliyor.

Kendilerini bu denli riskli bir girdabın içine girmekten korumaya çalışan ABD'li finans kuruluşları, bazı durumlarda kısa vadeli finansmanlar sağlamaktan çekinir hale geldi. Hatta bankalar, zaman zaman Avrupalı bankalarla iş yapmaktan bilem kaçıyor. ABD'li kurumların bu hamlelerinin, Avrupa'daki meslektaşları için fon sorunu yaratacağından endişe ediliyor.

LEHMAN ESİNTİLERİ

2008'de benzer hareketler, büyük finans kuruluşlarının fon desteklerini çekmeleri, yatırım bankası Lehman Brothers'ın çökmesine neden olmuştu.

Avrupa'daki krizin kısa bir süre içinde Atlantik'in diğer yakasına sıçrayabileceği ve bunun da hali hazırda sıkıntı çeken ABD ekonomisini daha da zora sokabileceği ifade ediliyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com