Ünlü yönetmen Roma'ya isyan etti

Ünlü yönetmen Roma'ya isyan etti
İtalya'da yaşayan Ferzan Özpetek Roma'nın eşcinsellere en kötü davranan şehir olduğunu söyledi.

İtalyan sinemasında çok sevilen Türk yönetmen Ferzan Özpetek Avrupa'da yaşanan homofobi'ye dikkat çekti.

Eşcinsel olduğu için yaşadığı baskılara dayanamayan ve intihar eden 21 yaşındaki gencin ölümüyle homofobinin tekrar tartışıldığı İtalya'da yönetmen Özpetek, Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus’un eşcinseller konusundaki sözlerini övdü. 11. kattan aşapıya atlayarak intihar eden Simone gibi birçok olay olduğunu söyleyen Özpetek La Repubblica gazetesine verdiği demeçte, Simone’nin ölümünü okuduğunda aklına ilk olarak Papa’nın temmuzda Rio de Janeiro dönüşünde söylediği “Ben kim oluyorum ki bir eşcinseli yargılayabilirim” sözlerinin geldiğini anlattı.

Özpetek, böyle bir papaya sahip oldukları için şükretmeleri gerektiğini söyledi.Senato’da homofobi karşıtı düzenlemenin durduğu anımsatılan yönetmen, “Bu kötü ama Papa’nın söyledikleri 40 yasa değerinde” dedi ve ekledi: “Bütün Akdeniz ülkelerinde, Türkiye ’de, İtalya’da oy kölesi olmuş siyasetçilerimiz var. Eşcinsellerle ilgili siyasilere oy kazandıracak bir düzenleme olsa hemen kabul ederler.”

Özpetek kendisine başkentte peş peşe benzer intiharların yaşandığının anımsatılması üzerine ise Roma’yı ‘hoşgörüsüz ve agresif’ sözleriyle tanımladı: “Homofobinin bu kadar fazla olduğu başka bir kent yok. Roma’nın her yerinde eşcinsellere saldırıların arttığını duyuyorum. Kültürel bir değişiklik olmadığı sürece kanunlar yetersiz olacak. Yeni papa, ilk adımı attı. Siyaset sınıfının buna karşı daha da güçlü bir pozisyon alması gerekiyor.” (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com