Ünlü yönetmen son yolculuğuna uğurlandı

Ünlü yönetmen son yolculuğuna uğurlandı
Ünlü yönetmen Metin Erksan'ın cenazesi, Rumelihisarı Şehitlik Dergahı'ndaki aile mezarlığına defnedildi.
Türk sinemasının önemli yapıtlarına imza atan ve tedavi gördüğü hastanede vefat eden ünlü yönetmen Metin Erksan (83), son yolculuğuna uğurlandı. 
 
Metin Erksan'ın cenazesi, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenin ardından Teşvikiye Camisi'ne getirildi. Burada öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Erksan'ın cenazesi, Nafi Baba Tekkesi olarak bilinen Rumelihisarı Şehitlik Dergahı'ndaki aile mezarlığına defnedildi. 
 
Erksan'ın cenaze namazına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ünlü yönetmenin vefatına ilişkin, ''Metin Erksan, gerçekten Türkiye sinemasının en büyük isimlerinden birisiydi. Türkiye sinemasını evrensel boyutlara açmayı başarmış, ilk büyük yapımcıydı. Onunla Türkiye sineması uluslararası ödüller kavramıyla tanıştı ve yıllar sonra geçen yıl tekrar Altın Ayı Ödülü'nü aldığımız zaman Berlin'de Metin Erksan'ı andık. Onun başarısının altını, neredeyse yarım asır sonra, bir kez daha çizdik'' dedi. 
 
Türkan Şoray
 
Sanatçı Türkan Şoray da, sinema kariyerinde Metin Erksan'ın çok önemli rolü olduğunu belirterek, ''Türk sinemasına adını altın harflerle yazdırmıştır. Türk sineması durduğu sürece onun adı hep anılacak. En son maalesef çok sık görüşemiyorduk ama sinemaya sanki küs gibiydi, bırakmış gibiydi, şimdi tamamen bıraktı. Çok isterdim tekrar böyle başarılı yapıtlara imza atsın ama belli bir küskünlük yaşadı. O beni hep üzmüştür'' diye konuştu.
 
Hülya Koçyiğit
 
Sanatçı Hülya Koçyiğit ise Erksan'ın kendisi için çok ayrı bir yere sahip olduğunu anlatarak, ''Gerçekten yaratıcı sanatçılar zaman zaman aykırı da olabilirler. Tabii ki düzene karşıdırlar. Bu sanatçılar için bir itici güçtür. Metin Erksan zaman zaman sansürle uğraşmak zorunda kaldı. Halbuki o özgür düşünceyi ifade etmekten yana oldu her zaman'' dedi. (EAK)
Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com