Ürdün sandık başında

Ürdün sandık başında
Ürdün'de ''tek aday tek oy'' sistemiyle yapılan genel seçimlerde bin 484 merkezinde oy kullanılıyor.

Ürdün'de seçim güvenliğini sağlamak için 47 bin polis ve jandarma görev yapıyor. Nüfusun yaklaşık 6,8 milyon olduğu Ürdün'de 2,3 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor. Seçmenlerin yüzde 70'inin seçmen kaydı yaptırdığı belirtiliyor.
 
“TEK ADAY TEK OY”
 
Ülkedeki seçimler ''tek aday tek oy'' sistemiyle gerçekleştiriliyor.
 
Bu sistemle seçmenler, bağımsız olarak adaylıklarını koyan milletvekili adaylarına oy veriyor ve yalnızca bir oy kullanma hakları bulunuyor. Mevcut seçim sistemi ile hiçbir grubun mecliste çoğunluk sağlanmasına imkan tanınmıyor. 
 
Revize edilmesinin ardından Temmuz ayında tekrar kabul edilen bu seçim sistemi, İslami Çalışma Cephesi (İÇC) ve sol görüşlü Halk Birliği Partisi'nin başını çektiği partiler tarafından boykot edildi. Boykot kararı alan partiler, aday veya seçmen olarak genel seçime katılmayacaklarını belirtmişti.
 
15 KOLTUK KADINLARIN
 
Genel seçimlerde yarışacak toplam bin 425 milletvekili adayının 191'i kadınlardan oluşuyor. Ürdün Meclisi'nde kadınlar için 15 koltuk bulunuyor.
 
150 sandalyeye sahip Ürdün Meclisi'ne her seçmenin yalnızca kendi seçim bölgesinden seçebileceği yerel listeden 123 aday millet meclisine girebilecekken, ülke çapında seçim yapılabilecek genel listeden 27 aday mecliste yer alacak.
 
Mecliste Hristiyanlara 9, Çerkezler ve Çeçenlere 3, bedevilere ayrılmış 9 sandalye yer alıyor.
 
BAŞBAKAN OYUNU KULLANDI
 
Ürdün'de seçim kanunu tartışmaları gölgesinde geçen genel seçimde, aynı yıl içinde atanan üçüncü başbakan olan Abdullah en-Nasur, el-Belga ilinin merkezi olan es-Salt'taki El-Beşir İlköğretim Okulu'nda oyunu kullandı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com