Ürdün'de Reform Talebi

Ürdün'de Reform Talebi
Ürdün'ün başkenti Amman ve diğer şehirlerde reform talebiyle gösteriler düzenlendi.

Ürdün'ün başkenti Amman'da ekonomik reform ve Kral 2. Abdullah'ın yetkilerinin sınırlandırılması için anayasa değişikliği talebinde bulunan binlerce Ürdünlü, başkent Amman ve diğer şehirlerde gösteriler düzenledi.

''Önce Anayasa değişikliği istiyoruz'' sloganı atan Ürdünlüler, anti-demokratik buldukları seçim yasa tasarısının geri çekilmesini ve acilen reform yapılmasını talep ettiler.
    
     ''Anayasaya evet, zamlara hayır''
    
 Cuma namazı sonrası başkent Amman'daki meydanları dolduran ve ''Anayasa değişikliğine evet'', ''fiyat artışına hayır'' yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, siyasi ve ekonomik tutumun değişmesi için birlik olma çağrısında bulundular.

Ülkenin kuzey, güney ve orta kesimlerinde de kalabalık grupların katıldığı yönetim karşıtı protestoların yapıldığı bildirildi.
    
    -''Seçim kanunu fiyasko ve hayal kırıklığı''
    
Ürdün parlamentosu milletvekili Cemil en-Nemri de seçim kanununun fiyasko olduğunu söyledi. Seçim kanununu ''halk için bir hayal kırıklığı'' olarak niteleyen ve çıkarılacak kanunun Ürdün reform sürecini başarısızlığa uğratacağı iddiasında bulunan Nemri, ''Hükümet eğer seçim kanununu onaylarsa 20 milletvekiliyle birlikte istifa edeceğiz'' açıklamasında bulundu.

Ürdün hükümeti geçen çarşamba halkın orta ve alt sınıfın yakıtı olarak görülen 90 oktan benzinin fiyatına zam yapmış ve büyük tepki toplamıştı.

Ürdün'de yolsuzluğu protesto etmek ve ekonomik, siyasi reform talebiyle geçen yılın Ocak ayından bu yana gösteriler düzenleniyor.
    

Kaynak: AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com