Üretici isyanda

Üretici isyanda
Fındık üreticileri, piyasada 4 TL civarında oluşan fiyattan yakınıyor.
Giresun'da fındığı karayolu kenarına dökerek kurutmaya çalışan üreticiler fiyatın yükselmesini isterken, Giresun Valiliği de ihtiyaç kadar fındık satılması uyarısında bulundu, emanete ürün verilmemesini istedi.
 
Karadeniz Sahil Yolu’nun Giresun şehir içi geçişinde yol kenarına serdikleri ürünü kurutmaya çalışan üreticilerden Engin Öztürk, geçen yıl fındığı 7.70 liradan sattığını söyledi. Öztürk, "Bu sene fiyat çok düşük. Fiyatın 6 liranın altına düşmesini istemiyoruz. Ama Giresun gurbetçisi çok olan bir il. Kentten ayrılacak olanlar fındıklarını satmak zorunda. Bazıları da fırsatçılık yapıyor. Piyasada şu anda fiyat 4.30 lira. Çok düşük. Bu fiyattan fındık satmam. Depoda bekleteceğim. Fiyatlar istediğimiz rakama ulaştığında satarım. Üreticiler de bu fiyattan ürün vermemeli. Fındık çok zahmetli bir ürün. Hak ettiği değere ulaşmasını istiyorum" dedi.
 
Evren Köyü'nden getirdiği fındıkları kurutan Ayten Şahin, fiyatın 6 liraya yükselmesini bekleyeceğini söyledi. Üretici Ahmet Şahin de "Gurbetten gelenler ve hemen satmak zorunda olanlar var. Bunlar pazara fındık indirince fiyat da düştü ve 4 liradan satmak zorunda kaldılar. Fiyatın 5 liranın üzerine çıkması lazım. Durumu iyi olanlar zaten satmıyor. Geçen sene fiyat çok yüksekti. O kadar olmasa bile 6 lirayı bulması gerekir" diye konuştu. Duroğlu Beldesi'nden getirdiği fındığı babasıyla birlikte kurutan ve Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrencisi Furkan Burak da "Emeğe değmiyor. Babam bunu satıp beni okutacak. Fiyat çok düşük. 7 lira olması lazım" ifadesini kullandı. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com