Üretici kadınlar kapalı pazar istiyor

Üretici kadınlar kapalı pazar istiyor
Uşak'ta ürettikleri el emeği göz nuru çeyiz ürünlerini bedesten çarşısında satışa sunarak aile bütçesine katkıda bulunan kadınlar belediyeden kapalı pazar istiyor.

Uşak'ta ürettikleri el emeği göz nuru çeyiz ürünlerini bedesten çarşısında satışa sunarak aile bütçesine katkıda bulunan kadınlar belediyeden kapalı pazar istiyor.
Uşaklı 7 kadın girişimci, evlerinde ve pazardaki tezgahlarında ördükleri el emeği göz nuru ürünlerini satıyorlar. Elde ettikleri gelirle aile bütçelerine katkıda bulunan kadınlar, daha düzenli kapalı pazar oluşturulması için belediyeden destek istiyor. Kış aylarında soğuktan ve yağmurdan korunabilecekleri kapalı Pazar isteyen üretici kadınlara Belediye Başkanı Ali Erdoğan destek sözü verdi.
Uşak Belediyesi'nin el emeği ve göz nuru ürünleri satmak isteyen bazı kadınların talebi üzerine yaklaşık 4 yıl önce açtığı 'Kadın Üretici Pazarı'nın sakinleri daha elverişli koşullarda satış yapmak istiyor. Her gün tarihi Bedesten Çarşısı'nın bulunduğu bölgeye tezgah açan 7 kadın üretici, evlerinde yaptıkları el işlerini ve diğer kadınlardan satın aldıkları ürünleri sergiliyor. Çocuk elbisesi, oyuncak, banyo lifi, örme çorap, eldiven, mutfaklarda kullanılan poşetlik ve oya ile işlenmiş eşarpları satışa sunan kadınlar günde 30 TL para kazanıyor. 7 yıldır el örgüsüyle ürettiği kazak ve benzeri ürünleri satarak geçimini sağladığını söyleyen Gülser Karakaya (43), son 4 yıldır üretici pazarına geldiğini belirterek “Buraya gelenler rengarenk kazakları ve diğer malzemeleri beğenerek seçiyor. Biz buradan kazandıklarımızı çocuklarımızın eğitimleri için harcıyoruz. Şu anda belediyeden tek isteğimiz bize uygun bir mekan hazırlamaları. Kışın soğukta işlerimiz zorlaşıyor. Eğer kapalı ve soğuk geçirmeyen küçük bir alan oluşturulursa daha iyi şartlarda ürünlerimizi satarız” dedi.
Kadınların bu şekilde geçimlerini sağlamasının önemli olduğunu belirten Gülcan Uysal (43) ise “Evinde el işi yapan kadınlar ürettiklerini bize satıyor ve biz de onları pazarlıyoruz. Kadının kendi ayakları üzerinde durabileceğini herkese gösteriyoruz. Bu kadının gücünü ortaya koyuyor. Bize bakan kadınlar da kendi imkanlarıyla bir şeyler yapabileceğini görüyor” dedi.
Kadın üreticiler için kapalı Pazar kurulması için gerekli çalışmayı yapacaklarını belirten Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan ise “Kadınların kendi ayaklarının üzerinde durması bizi memnun ediyor. Soğuktan korunmaları için kapalı bir alan oluşturabiliriz. Bunun için gerekli çalışmaların yapılmasını isteyeceğiz. Belli bir çalışma planı yapıp sorunun çözümünü sağlayacağız” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com