Üretici pazarı çiftçilerin yüzünü güldürüyor

Üretici pazarı çiftçilerin yüzünü güldürüyor
Kütahya'nın Gediz ilçesinde, yıllar önce belediye arkasında kurulan üretici pazarı çiftçinin geçim kaynağı oldu.

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, yıllar önce belediye arkasında kurulan üretici pazarı çiftçinin geçim kaynağı oldu.

İlçeye bağlı Üzümlü beldesinden İbrahim-Hamide Akgün Çifti, kendi bahçelerinde doğal yöntemlerle yetiştirdikleri sebze ve meyveleri Gediz Üretici pazarında satarak geçimini kazanıyorlar.
58 yaşında olan çiftçi İbrahim Akgün, çocukluğundan beri baba mesleği olan sebze ve meyvecilik yaparak geçimini sağladığını, kendisinden bir yaş küçük olan eşi Hamide ile tüm ürünü beraber yetiştirip beraber pazarladıklarını söyledi.
Mesleğin her safhasında eşiyle dönüşümlü olarak iş bölümü yaptıklarını belirten çiftçi İbrahim Akgün, bu yıl tüm ürünlerde bereket dönemi yaşadıklarını, satışlardan da çok memnun olduklarını ifade etti. Gediz Belediyesinin yıllar önce kurduğu üretici pazarının emeğe gösterilen en güzel saygı ifadesi olduğunu dile getiren çiftçi İbrahim Akgün, 'Tüm ürettiğimiz ürün ancak geçimimizi temin edecek düzeydedir. Büyük üreten büyük tüccara gider. Bizim ürettiğimiz ürünün büyük pazara ulaşması mümkün değil. Küçük üreticinin malı ancak böyle değer buluyor. Küçük üreticiyi düşünerek, üretici pazarını yıllar önce kuran belediye yöneticilerimize çok teşekkür ederim.
Çiftçi Akgün, kimyevi gübre ve ilaç kullanmadan tamamen kendi imkanlarıyla yetiştirdiği doğal ürünlerden kirazın kilosunu 1.5 TL., kayısının kilosunu 2 TL., çeri domatesin kilosunu 2.5 TL., biberin kilosunu 2 TL., salatalığın kilosunu 2 TL. ve kabağın kilosunu da 1.5 TL.'dan sattığını ve geçimini temin edecek parayı da kazandığını belirterek, her üreticiye bol ürün kazanmak için doğru olmayan yöntemlerden vazgeçerek tamamen insani yöntemlerle dünya gıda kodekslerine uygun hareket etmelerini tavsiye etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com