Üreticilere ceviz fidanı dağıtıldı

Üreticilere ceviz fidanı dağıtıldı
Kütahya İl Özel İdaresi, İl Genel Meclisi ve Tavşanlı İlçe Tarım Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlemiş olduğu programda, üreticiler fidan dağıtıldı.

Kütahya İl Özel İdaresi, İl Genel Meclisi ve Tavşanlı İlçe Tarım Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlemiş olduğu programda, üreticiler fidan dağıtıldı.

Tavşanlı İlçe Tarım Müdürlüğü'nde düzenlenen programda çiftçilere toplam bin 720 adet tüplü ceviz fidanı dağıtıldı. Söz konusu fidanlar 'Tarım arazilerinin verimli kullanımı' bölümünden ayrılan 10 bin liralık ödenek ile alındı.
İlçe Tarım Müdürü Ahmet Temel, Tavşanlı'nın yüzde 64'ünün ormanlarla kaplı olduğunu söyledi. Çevrenin ceviz yetiştirmeye uygun olduğunu belirten Temel, bu nedenle cevize ağırlık verdiklerini anlattı.
Eşen, Kızılçukur ve Köseler köylerinde yaklaşık 300 dekar ceviz dikimi yapıldığını ifade eden Temel, ceviz üretimini geliştirmek amacıyla 2 bin 500 ceviz fidanını toprakla buluşturduklarını belirtti.
2010 yılında İl Özel İdare tarafından alımı gerçekleştirilen bin 40 adet kiraz , 879 adet ceviz ve 140 adet elma fidanlarının üreticilere dağıtıldığını dile getiren Temel, 2008, 2009 ve 2010 yıllarında ceviz fidan dağıtımı yaptıklarını söyledi.
Temel, İl Özel İdaresi Tarım Bölümünde 2011 yılında 5 bin TL citlembik ağacı aşılanması için,10 bin TL sulu arazileri geliştirmek için ve 10 bin TL de çilek üretimini gerçekleştirmek için ayrıldığını ifade etti.
Kütahya İl Genel Meclis üyesi Bilal Kıyak, 'İl Özel İdaresinin bütçesinde son yıllarda kırsal alandaki ürün çeşitliliğini ve vatandaşların gelir işlerini artırıcı işlerine katkı amaçlı olarak tarımı desteklemek amacıyla belirli meblağlar bulunmaktadır. Son yıllarda bu artarak devam etmektedir. Hem vatandaşımızın doğrudan gelir artırıcı ve ürün çeşitliliği zenginleştirmek amacıyla hem de özellikle sulu alanların sulanabilmesi için göletler, sulama kanalları, bu tür işlere İl Özel İdaresi bütçesinden büyük ölçekli paralar ayrılmaktadır. Bundan sonra bu tür işlerde destekçi olaya devam edeceğiz' dedi.
Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu da, devlet olarak her türlü kaynakları tarımın daha fazla gelişmesi için kullandıklarını belirtti. Hatipoğlu, çiftçiliği, hayvancılığı modern şekilde yalpan bir bölge, bir ilçe ve bir ülke ümit ettiklerini ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com