Üreticilere dağıtılan inekler hastalıklı çıktı

Üreticilere dağıtılan inekler hastalıklı çıktı
DOMANİÇ'TE, KOOPERATİFİN PROJESİ KAPSAMINDA ÜRETİCİLERE DAĞITILAN 204 İNEKTEN 55'İ, BRUCELLA HASTALIĞINA YAKALANDIĞI TESPİT EDİLDİĞİ İÇİN MEZBAHADA KESTİRİLDİ

DOMANİÇ'TE, KOOPERATİFİN PROJESİ KAPSAMINDA ÜRETİCİLERE DAĞITILAN 204 İNEKTEN 55'İ, BRUCELLA HASTALIĞINA YAKALANDIĞI TESPİT EDİLDİĞİ İÇİN MEZBAHADA KESTİRİLDİ
Domaniç'te, kooperatifin hazırladığı proje kapsamında ''3 yıl ödemesiz, 5 yılda eşit taksitlerde sıfır faizli ödeme'' koşuluyla üreticilere dağıtılan 204 inekten 55'i, Brucella hastalığına yakalandığı tespit edildiği için mezbahada kestirildi.
Alınan bilgiye göre, Domaniç'e bağlı Çukurca beldesinde faaliyet gösteren Çukurca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, ilçede hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla proje hazırladı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca onaylanan proje çerçevesinde Sivas'ın Şarkışla ilçesinden getirilen montofon cinsi 204 gebe düve, kooperatif üyesi 51 üreticiye 4'er baş olmak üzere geçen mayıs ayında teslim edildi.
Üreticilere, sigorta ettirilen hayvanların her biri için 6 bin lira ödeneceği, 3 yıl sonra başlayacak ödemenin 5 yılda eşit taksitler halinde sıfır faizli olacağı bildirildi.
Düvelerden bazılarının karnındaki buzağılar, gebeliğin 3-4'üncü aylarında telef oldu. ''Buzağı atma'' denilen olaylardan tedirgin olan üreticiler, durumu kooperatif yöneticilerine bildirdi.
İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görevlilerince hayvanlarda Brucella hastalığı bulunduğu belirlendi. Daha sonra buzağı attığı belirlenen 55 inek, birim fiyatları üzerinden satın alınarak Et ve Balık Kurumu'nun Sakarya'daki mezbahasında kestirildi.
Kütahya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Cengiz Çobankaya, Brucella hastalığının hayvanlarda buzağı atma ile ortaya çıktığını söyledi.
Brucellanın bulaşıcı olduğunu anlatan Çobankaya, ''Hastalıklı ineklerden alınan sütlerin iyi kaynatılmaması, bu sütlerden elde edilen peynirin tam oluşmaması, insanların elinin hastalıklı hayvanların memeleriyle teması ve iyi yıkanmaması sonucu hastalık insanlara geçebilir. Bu durumda insanlarda kısırlık vakaları görülebilir'' dedi.
-KOOPERATİFİN AÇIKLAMASI-
Çukurca Tarımsal Kalkınma Kooperatifinden yapılan yazılı açıklamada, iyi niyet ve türlü zorluklarla hayata geçirilen proje ile ilçeye yaklaşık 1,5 milyon liralık yatırım kazandırılmak istendiği bildirildi.
İhalenin, Bakanlık ve Kooperatif denetiminde iki firmanın katılımıyla Ankara'da yapıldığı, en az teklifi veren firmanın şartnamedeki koşullara uygun olarak hayvanları temin ettiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
''Üreticilere dağıtılan hayvanlar, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden iki mühendis ve bir veteriner hekim, kooperatiften 3 yetkili nezaretinde Şarkışla ve çevresinde yaklaşık 10 günlük çalışmayla seçildi ve şartnameye uygunlukları kontrol edilmiştir. Bakanlığın damızlık gebe düve alımı projesine göre Brucella hastalığı testi şartnamede yoktur. Bu test, ancak Bakanlığın yapmaya yetkili olduğu testlerle belirlenebiliyor. Bu hastalığın gözle anlaşılması mümkün değildir. Hastalığa yakalanan düveler yaklaşık 7 aylıkken yavru atarlar, bu hastalığın tedavisi vardır. Ancak hem uzun süre aldığından hem de maliyetli olduğundan, Bakanlık bu hastalığın tespitinde mecburi kesimle etlerinin kavurma yapılması suretiyle tüketilmesine karar verir. Hayvan bedelinin 4'te 3'ü teminat olarak hayvan sahibine verilir. Şu anda kan numuneleri alınan ve laboratuvar sonuçları müspet çıkan 55 hayvan, Sakarya'da kombinada kesilmiştir. Kavurma bedelleri hayvan sahiplerine peşin olarak verilecektir. Kalan miktar da bakanlıktan gelen yazıya istinaden hayvan sahiplerine ödenecektir.''
Açıklamada, üreticilerin mağdur olmadığı savunularak, iki yıl önce Tavşanlı ilçesinde benzer bir durumun yaşandığı ve 104 hayvanın kesime sevk edildiği, yerlerine yenileri alınıp projenin devam ettirildiği duyuruldu.
Projenin, kooperatif yetkilileri ve ilgililerin iyi niyetiyle gerçekleştirildiğine işaret edilen açıklamada, üyelerin desteğiyle projenin sürdürüleceği kaydedildi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com