Üreticilere destekleme bilgilendirmesi

Üreticilere destekleme bilgilendirmesi
Pazarlar İlçe Tarım Müdürlüğü ve Süt Üreticileri Birliği ile birlikte yürütülen üretici bilgilendirme serisinin ilki ilçeye bağlı Sofular beldesinde yapıldı.

Pazarlar İlçe Tarım Müdürlüğü ve Süt Üreticileri Birliği ile birlikte yürütülen üretici bilgilendirme serisinin ilki ilçeye bağlı Sofular beldesinde yapıldı.

 Pazarlar İlçe Tarım Müdürü Süleyman Erhan ve Pazarlar Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Ali Özdemir'in anlatımcı olarak katıldığı bilgilendirme toplantısında, üreticilere 2009 yılında hayvancılık konusunda Tarım Bakanlığı'nın yapacağı desteklemeler hakkında bilgiler verildi.
Bilgilendirme toplantısında Pazarlar Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Ali Özdemir, “2009 yılında hayvancılığa yapılan destekleme kalemleri önceki yıllara göre oldukça artırıldı ve önemli değişiklikler getirildi. Öncelikle 5 baş şartı aranan Anaç Sığır Desteklemesinde Süt Üreticileri Birlikleri ve Tarımsal kalkınma Kooperatifleri gibi örgütler bir üst birliğe üye olmaları şartı ile üyeleri adına tüzel kişilik olarak başvuru yapabilecekler. Bu şekilde 1 baş kültür ırkı veya melezi ineği dahi olan üretici, örgütlere üye olmak kaydıyla bu desteklemeden faydalanabilecek. Desteklemeden faydalanacak olan üreticilerin 1 Ekimden itibaren anaç sığırları TÜRKVET ve E-ISLAH kayıt sistemlerine kayıtlı bulunması gerekiyor.Diğer bir destekleme ise Suni tohumlamadan doğan buzağı desteklemesi ve Brusella aşılarını yaptıran dişi buzağı desteklemesi. İlçe Tarım Müdürümüz bu desteklerin bizzat kendileri tarafından takip edileceğini toplantıda belirtmiştir. Bu sebeple üreticilerimize ilçemizde kolaylık sağlanmış oluyor.En önemli desteklemelerden bir tanesi de Çiğ Süt Desteklemesi; bu desteklemelerin kaydı artık Süt Birlikleri tarafından yapılacak. Çiğ sütlerini toplayıcılara veren sığır, koyun ve keçi sütü üreticileri müstahsil makbuzlarını veya faturalarını üyesi oldukları örgütlere verecekler. Bu örgütlerde hazırladıkları icmalleri birliğimize teslim edecekler ve birlikte kayıtları girecek. İlçemizde vatandaşlarımızın üye olabilecekleri örgütler Süt Üreticileri Birliği, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Merkez Tarımsal kalkınma Kooperatifi. Hiçbir örgüte üye olmayan üreticiler ise evraklarını direk Süt Üreticileri Birliğine teslim edecekler” diye konuştu.
Toplantıların Ramazan ayı boyunca ilçe merkezinde ve diğer köylerde devam edeceği bildirildi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com