Üreticiye İl Özel İdareden 7 bin 400 fidan desteği

Üreticiye İl Özel İdareden 7 bin 400 fidan desteği
Kütahya'nın meyve zengini ilçesi Simav'da üreticilere İl Özel İdaresinden sağlanan 25 bin TL'lık ödenekle 7 bin 400 adet Japon Eriği fidanı dağıtıldı.

Kütahya'nın meyve zengini ilçesi Simav'da üreticilere İl Özel İdaresinden sağlanan 25 bin TL'lık ödenekle 7 bin 400 adet Japon Eriği fidanı dağıtıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Simav İlçe Müdürü Ali Ceylan İl Özel İdaresinin desteklediği proje kapsamında başka yörelerden temin edilen 7 bin 400 adet Japon eriğinin 25 köyde önceden belirlenen ve kapama meyve bahçesi kurmak isteyen 65 çiftçiye dağıtıldığını bildirdi.
Ceylan, proje ile Simav'da önceden yapılan denemelerde çok iyi verim elde edilen Japon eriği sayısının artırılmasını amaçladıklarını kaydetti.
Sertifikalı 7 bin 400 adet Japon eriği fidanını İlçe Tarım Müdürlüğü bahçesinde üreticilere tanesi bin 500 TL'den satışa sunduklarını ifade eden Ceylan, toplam değeri 5 TL olan Japon eriklerinin kalan 3,5 TL'sini Kütahya İl Özel İdaresinin ödediğini bildirdi.
Fidanların dağıtımı esnasında teknik elamanların ellerinde budama makasları ile üreticilere dikim öncesi kök budamasını teorik bir şekilde gösterdiklerini dile getiren Ceylan, “ Japon Eriği Simav'da çok iyi verim veriyor. Önceden yaptığımız tespitlerde Kırvadi bölgesinde 135 dekarlık kapama erik bahçesi kurmayı planladık. Bununla ilgili tespit ettiğimiz 7 bin 400 adet fidanı da çevremizdeki fidanlıklardan temin ederek ilçeye getirdik. Tanesi 5 TL olan fidanların 3.5 TL'sini Kütahya İl Özel İdaresinden sağladığımız 25 bin TL'lik ödenekten karşılıyoruz. 1,5 TL'lik kısmını da üreticiden alıyoruz. Fidanların bahçeye dikimi, işaretlenmesi, budanması gibi teknik konularda uzmanlarımız aracılığı ile üreticilere her türlü desteği de sağlayacağız. Simav'a Japon eriği temininde bizlere yardımcı olan İl Genel Meclisimizin değerli üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.
Japon eriği fidanlarının üreticilere tesliminde Kütahya İl Genel Meclisi üyeleri Ali Osman Ergün ile Kahraman Aktay'da hazır bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com