Usain Bolt'tan daha hızlı balık!

Usain Bolt'tan daha hızlı balık!
Okyanuslarda balıkçıların sık sık karşılaştığı uçan mürekkep balıkları, Usain Bolt'un rekorunu geride bırakıyor. Bu hayvanların Bolt'tan daha hızlı olduğu bilim insanları tarafından tescillendi.

Okyanuslarda avlanan balıkçıların sık karşılaştıkları ve her defasında hayran kaldıkları bir manzara: Roket hızıyla sudan fırlayıp kanatlarını açarak otuz metre uçtuktan sonra yeniden denize dalan mürekkep balıkları.
 
Japonya'nın Hokkaido Üniversitesi biyologlarından Jun Yamamoto, uçan mürekkep balıklarının hızını ölçmüş ve sırrı tam olarak çözülmemiş olan bu enteresan yaratığın en hızlı canlılarından biri olduğunu tescil etmiş.
 
Kuzey Pasifik Kalamarı tepkili jet motoru sayesinde saniyede 11,2 metre mesafe kat edebiliyor. Jamaikalı efsane atlet Usain Bolt, Londra Olimpiyatları yüz metre finalinde saniyede 10,31 metrelik bir hıza ulaşabilmişti.
 
İngilizce adı 'Kuzey Kalamarı' olan bu mürekkep balığı cinsi, erişilmesi zor olan hızını sadece düşmanlarından kaçışta kullanıyor.
 
Omurgasız yumuşakçaların sürat rekortmeni sürekli hareket halinde olan huni şeklindeki organı sayesinde 30 ila 40 santimetre uzunluğundaki gövdesinde depoladığı suyu yüksek basınçla dışarıya pompalayabiliyor.
 
Jet motorunu andıran bu teknik Kuzey Kalamarı'nın su seviyesinin altı metre üzerine kadar uçabilmesini ve huni şeklindeki sürat organını dümen olarak kullanıp teptiği suyun yönünü değiştirtebilmesini sağlıyor. Bu özellik kafadan bacaklıların su altında son derece kıvrak hareketler yapabilmesini kolaylaştırıyor.
 
Ama denizlerde mürekkep balıklarından çok daha hızlı balık türleri de yaşıyor. Uçan balıklar saniyede 20 metre hızla 300 metre uçabiliyor. Bir kılıç balığı türü ise avlanırken ya da düşmanından kaçarken saniyede 30 metre, ya da saatte 110 kilometre hıza ulaşabiliyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com