Uşak Belediye Meclisinin ilk toplantısında neler oldu?

Uşak Belediye Meclisinin ilk toplantısında neler oldu?
29 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimlerin ardından Uşak Belediye Meclisi üyeleri ilk toplantısını gerçekleştiremeden dağıldı. Belediye Başkanı Ali Erdoğan'ın başkanlığında toplanan meclis, encümen üyelikleri konusundaki anlaşmazlık nedeniyle ilk toplan

29 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimlerin ardından Uşak Belediye Meclisi üyeleri ilk toplantısını gerçekleştiremeden dağıldı. Belediye Başkanı Ali Erdoğan'ın başkanlığında toplanan meclis, encümen üyelikleri konusundaki anlaşmazlık nedeniyle ilk toplantısını gerçekleştiremedi.
Seçimlerden sonra ilk toplantı için sabah saatlerinde bir araya gelen Uşak Belediye Meclisi; belediye encümen üyeleri, meclis başkan vekilleri ve katip üyelerin belirlenmesi ile ilgili iki gündem maddesini karara bağlayacaktı. Ancak toplantı başlamadan önce encümen üyelerinin seçimi ile ilgili yapılacak gizli oylamaya AK Parti ve CHP'li meclis üyeleri itiraz etti. Encümen üyeliklerine üç partiden birer temsilci seçilmesini isteyen AK Parti ve CHP'li üyelerin bu istekleri Başkan Ali Erdoğan tarafından kabul edilmedi. Bunun üzerine AK Parti ve CHP'li üyeler ilk meclis toplantısına katılmayarak meclis salonunu terk etti.
Toplantı öncesi grup salonunda bir süre görüşme yapan iki partinin meclis üyeleri, bir önceki dönemde encümen üyelerinin mecliste gurubu bulunan üç siyasi partiden birer üye alınarak seçildiğini, Belediye Başkanı Ali Erdoğan'ın üç meclis üyesini de kendi partisinden seçmek istediğini iddia etti. Ali Erdoğan'ın kararında ısrarcı olması üzerine toplantıyı terk eden muhalefet üyeleri Başkan Erdoğan'a bir sonraki toplantıya kadar süre tanımak için ilk toplantıyı terk ettiklerini bildirdiler.


ENCÜMEN ÜYELERİ GİZLİ OYLAMA İLE SEÇİLİR
Bunun üzerine toplantı yeter sayısının sağlanamadığını söyleyen Belediye Başkanı Ali Erdoğan meclis toplantısını kapatarak Salı gününe erteledi. Toplantı sonunda gazetecilere açıklama yapan Başkan Ali Erdoğan, 'Meclis aritmetiği seçmenlerin iradesiyle oluştu. Meclis encümenlerinin seçimi de yasalara göre gizli oylama ile yapılır. Biz bunu söyledik. Arkadaşlar başka gerekçelerle toplantıyı terk etti. Salı günü meclis yeniden toplanacak ' dedi.

PAYLAŞIMCI BİR YÖNETİM ANLAYIŞI İSTİYORUZ
Meclis toplantısını terk eden AK Partili üyeler daha sonra parti binasında basın açıklaması yaparak Belediye Başkanı Ali Erdoğan'ı eleştirdi. AK Parti Belediye Meclisi Gurup Başkanı Nurullah Cahan, meclisin ilk toplantısında gerginlik yaşanmasının üzücü olduğunu belirterek demokratik, paylaşımcı ve çoğulcu bir yönetim anlayışı istediklerini kaydetti. Bir önceki dönemde üç belediye encümeninin AK Parti, MHP ve CHP'den seçildiğini anlatan Cahan, 'Belediye Başkanı Ali Erdoğan üç encümen üyesininde kendi partisinden olmasını istiyor. Bu meclis çalışmalarına gölge düşürür. Biz bunun yerine mecliste grubu bulunan her siyasi partiden bir kişinin encümen olmasını istedik. Yeni bir şey istemedik, önceki düzenin devam etmesi gerektiğini söyledik. Ancak malesef yapıcı bir tavır göremedik. Meclis aritmetiğine göre oylar eşit. Eğer Belediye Başkanı Ali Erdoğan dayatmacı tavrını devam ettirir ise yasalar kura çekilmesini öngörüyor. Biz de kuraya razı oluruz' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com