Uşak Belediyesi 3 yılda bin 480 köpeği kısırlaştırdı

Uşak Belediyesi 3 yılda bin 480 köpeği kısırlaştırdı
Uşak Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, son üç yıl içerisinde kent merkezinde başıboş gezen sahipsiz bin 480 köpeği kısırlaştırdı.

Uşak Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, son üç yıl içerisinde kent merkezinde başıboş gezen sahipsiz bin 480 köpeği kısırlaştırdı. Veteriner İşleri Müdürlüğü ayrıca çalışmalar kapsamında 285 köpeği hayvan severlere sahiplendirdi.
Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri vatandaşlardan özellikle sokak hayvanlarının üreme mevsimlerinde gelen şikayetler nedeniyle son üç yıldır sokak köpeklerine yönelik kısırlaştırma çalışması yürütüyor. Sokak hayvanları için ketin çeşitli bölgelerine beslenme odağı koyduklarını belirten Veteriner İşleri Müdürü Birhan Öztürk, “Yeni çıkan 5199 sayılı hayvan koruma kanununa göre şikayet edilen köpeği bulunduğu yerden alıp kısırlaştırma operasyonu yaptıktan sonra kuduz ve parazit aşılarını yaparak kulağına numara taşıyan küpe takıp kaydını yapıyoruz, daha sonra aldığımız bölgeye bırakıyoruz” dedi. Kanun gereği barınakta sadece güçten düşmüş, çok yaşlı ve karantina (kuduzdan şüpheli) hayvanların dışında uzun süre diğer hayvanların bulundurulamadığını söyleyen Öztürk, “18 yaşını doldurmuş tüm vatandaşlarımız nüfus cüzdanlarıyla gelip barınağımızdan ücretsiz olarak istedikleri köpeği sahiplenebilir. Çalışmalar kapsamında 2009 yılında 330 adet, 2010 yılında 500 adet ve 2011 yılında 650 adet olmak üzere toplamda bin 480 adet köpek kısırlaştırdı. Ayrıca 2009 yılında 61, 2010 yılında 104, 2011 yılında ise 120 adet köpeği hayvan severlere sahiplendirdik. Şehrin çeşitli yerlerine beslenme odakları yerleştirdik. Sokakta yaşamak zorunda olan hayvanların beslenmesi için bu odaklar gerekli olduğu için vatandaşlarımızın bu konuda sağduyulu davranması gerekiyor” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com