Uşak Belediyesi Kayaağıl’da termal tesis ihalesine çıkacak

Uşak Belediyesi Kayaağıl’da termal tesis ihalesine çıkacak
Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan,Kayaağıl’daki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, termal turizm için kentin önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade ederek Kayaağıl’daki çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Uşak’ta da şube açan Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) ile ortaklaşa bir çalışma yapacaklarını belirten Erdoğan kentte enerji evi açarak yenilenebilir enerjinin önemini ve enerji verimliliğimi anlatacaklarını söyledi. Kayaağıl bölgesinde turistik tesis inşa etmek için başlattıkları çalışmaların devam ettiğini ve bir ay içerisinde tesis ihalesine çıkacaklarını belirten Erdoğan, “Yatırımlar gerçekleştiğinde Uşak halkı termal turizm için komşu illere gitmek zorunda kalmayacak” dedi.
Yaklaşık iki yıldır sürdürdükleri çalışmaların olumlu sonuç verdiğini ve üç adet sıcak su kuyusu açtıklarını kaydeden Ali Erdoğan, bölgede tesisleşme aşamasına gelindiğini belirterek bölgedeki su sıcaklığının 60 derece olduğunu ifade etti.Termal turizmin gelişmesi için ilk etapta halk tipi günü birlik tesisler kurmayı planladıklarını da anlatan Erdoğan, “Sıcak suyu ilk aradığımızda önceliği kent ısıtmasın vermiştik. Fakat şuana kadar ısıtmada kullanmak için istediğimiz su sıcaklığına ulaşamadık. Daha derin kuyular açarak buna kavuşabiliriz ancak belediyenin imkanları kısıtlı olduğu için şuan için beklemedeyiz. Burada önceliğimiz termal turizmi geliştirmek. Doğru planlama ile bu bölge ilerleyen yıllarda kentin cazibe merkezi haline gelecek. Çünkü Ankara-İzmir hızlı tren ve otoyol projeleri bu bölgeye yakın geçecek. Bir ay içinde günü birlik bir tesis için ihaleye çıkacağız. İlk tesisleşme tamamlandığında bölgeye ilginin artacağını düşünüyoruz” dedi.
2012 yılında ayrıca çöp sorununu da çözeceklerini ve çöpten enerji üreteceklerini ifade eden Ali Erdoğan, “Eski şehir çöplüğü için hazırladığımız rehabilitasyon projesi kapsamında çöpten enerji üreteceğiz. Enerji konusunda ENVVERDER ile ortak çalışma yapmayı planlıyoruz. Amacımız enerji verimliliğine ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dikkat çekmek. Bunu sağlamak için de enerji evi açacağız. Uşak’ta enerji bilincinin gelişmesi gerektiğine inanıyoruz. Yeni neslin özellikle böyle projelerde aktif olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com