Uşak seramik, tereciye tere satıyor

Uşak seramik, tereciye tere satıyor
Türkiye'nin önde gelen seramik üreticilerinden Tanışlar Grup bünyesine 2004 yılında katılan Uşak Seramik, yurtiçinin yanı sıra yurtdışında da büyüyor.

Türkiye'nin önde gelen seramik üreticilerinden Tanışlar Grup bünyesine 2004 yılında katılan Uşak Seramik, yurtiçinin yanı sıra yurtdışında da büyüyor.
Seramik sektörünün 1 numaralı ülkesi olarak bilinen İtalya'dan Kanada'ya, Moritanya'dan Cibuti'ye kadar 5 kıtada 36 ülkeye ihracat yapan Uşak Seramik, dünya markası olma yolunda hızla yol alıyor.
Tanışlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Tanış, sektörün geçen yıla göre ortalama yüzde 25 oranında canlandığını belirterek, yıllık 13 milyon metrekare üretim yapan firmanın üretiminin, yeni gelen iç ve dış talepleri karşılamaya yetişemediğini kaydetti. Tanış, Uşak'ta bulunan üretim tesislerini teknolojik yatırımlarla yenilediklerini, ürün portföyünü genişlettiklerini de ifade ederek, 'Bu yıl, dijital baskı teknolojisine yatırım yapılması planlanmaktadır' dedi.

CİRO BAZINDA YÜZDE 15'LİK BÜYEME BEKLENİYOR
Bu arada, 2009 yılını 74 milyon TL ciro ile kapatan Uşak Seramik, 2010 yılında 85 milyon TL ciro elde etmeyi planlıyor. 2009 yılında yaşanan küresel krize karşın yılı yüzde 6'lık bir büyüme ile kapatan firma, yapmış olduğu yeni yatırımlarla birlikte bu yıl büyümede 2 katı aşkın bir artış hedefleyerek büyüme rakamını yüzde 15'e çıkarmayı öngörüyor. Firma, 2005'te yüzde 2.36 olan Pazar payını 2009'da yüzde 6.54'e çıkardı.

HEDEF İHRACATTA PAZAR PAYINI YÜZDE 30'A ÇIKARMAK
Uşak Seramik'in hedefleri konusuna da değinen Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Tanış, 2009 yılında ağırlık verdikleri Ortadoğu ve Afrika'ya yönelik çalışmaların ve yeni Pazar arayışlarının 2010 yılında da devam edeceğini belirterek, 'Ürünlerimizi başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 30'dan fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Firmanın ihracata verdiği önem dahilinde özellikle sektör fuarlarına katılarak yurtdışındaki müşteri portföyünü genişletmek ve halen yüzde 25 olan ihracat payımızı yüzde 30'a çıkarmayı
öngörmekteyiz' diye konuştu.
Öte yandan, seramik üretiminde dünya ikincisi olan İspanya'da geçen yıl birçok seramik fabrikasının kapandığını vurgulayan Tanış, şu bilgileri verdi:
'Dünya lideri İtalya'da da kapanmalar başladı. Türkiye'de ise tam tersine işler açılmaya başladı. İhracatımız hızlanıyor. Ülkemiz, şu anda Avrupa'nın üçüncü seramik karo ihracatçısı konumunda. Türkiye ikinciliğe doğru yol alıyor.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com