Uşak Üniversitesi Kızılay ile iş birliği protokolü imzaladı

Uşak Üniversitesi Kızılay ile iş birliği protokolü imzaladı
Uşak Üniversitesi ile Kızılay Ege Bölgesi Kan Merkezi, öğrencilerin bilinçlendirilmeleri amacıyla işbirliği protokolü imzaladı.

Uşak Üniversitesi ile Kızılay Ege Bölgesi Kan Merkezi, öğrencilerin düzenli kan bağışında bulunmaları ve kan bağışı konusunda bilinçlendirilmeleri amacıyla işbirliği protokolü imzaladı.
Uşak Üniversitesi Bir Eylül Yerleşkesi Mustafa Kemal Amfisinde imzalanan protokol sonrası Rektör Sait Çelik, sağlıklı bir toplumun sağlıklı bireylerden oluştuğunu belirterek işbirliği protokolünün öğrencilere hayat kurtarmanın, yaşamanın ve yaşatmanın değerini aşılayacağını söyledi. Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök, ise Uşak ilinin kan verme oranında en önde gelen illerden olduğunu, kendi kan ihtiyacını karşıladığı gibi kan ihtiyacını karşılayamayan illerin de açığını kapattığını belirtti. Bu başarıda üniversitenin desteğinin çok büyük payı olduğu belirten Gökay, kaliteli kana ulaşabilmek için bilinçli insan oluşturulması gerektiğini, bunun içinde eğitime ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. İmzalanan protokolle Türk Kızılayı ve Uşak Üniversitesi arasında Hedef 25 Programı kapsamında hayata geçirilecek faaliyetlerin planlandığını ifade eden Dr Gökay, “Amacımız güvenli yaşam, madde bağımlılığının önlenmesi, genç nüfusun gönüllü, sürekli ve bilinçli kan bağışçısı olmalarının sağlanması, gelecek nesillere bu bilincin aktarılması için gerekli eğitimlerin verilmesidir” dedi.
Uşak Kan Merkezi Müdürü Dr. Umut Bilgi Koçak ise; Uşak İlinin bayanlarda kan vermede yüzde 18, mükerrer kan vermede de yüzde 62 ile Türkiye birincisi olduğunu belitti. Bu başarının yakalanmasında üniversitenin katkısının büyüklüğünü ifade eden Dr. Koçak, Üniversiteden alınan kanlarda, bayan verici oranının yüzde 45 olduğunu, bu rakamların Türkiye çapındaki başarının yakalanmasında Uşak Üniversitesi’nin katkısını gösterdiğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com