Uşak Üniversitesi'nde akademik yükseltme ve bilmsei yayınlar teşvik töreni

Uşak Üniversitesi'nde akademik yükseltme ve bilmsei yayınlar teşvik töreni
Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, bilimin, araştırma ve geliştirmenin ekonomiye kazandırılması için üniversite-sanayi işbirliğinin büyük önem arz ettiğini söyledi. Bilime ve Ar-Ge çalışmalarına verilen önemin her geçen gün arttığını da ifade

Uşak Üniversitesi’nde atanan ve akademik yükseltmesi gerçekleşen 11 profesör, 25 doçent ve 79 yardımcı doçent, düzenlenen törenle biniş giydi. Atatürk Kültür Merkezi’ndeki ‘Akademik Yükselme ve Bilimsel Yayınlara Teşvik” törenine; Vali Vekili Nevzat Ergün, Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Bayram, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kuvvet, İl Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş, ve akademisyenlerle davetliler katıldı. Müzik dinletisi ve tanıtım filminin ardından bilimsel yayınlara teşvik ödülleri verildi. Daha sonra da atanan ve akademik yükseltmesi gerçekleşen 11 profesör, 25 doçent ve 79 yardımcısı doçente binişleri giydirildi.

Uşak Üniversitesi olarak sanayi ile işbirliği projelerine büyük önem verdiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, törendeki konuşmasında organize sanayi bölgeleriyle yaptıkları işbirliği protokollerini anlattı. Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nde ilk 50 üniversite arasında yer aldıklarını da söyleyen Rektör Prof. Dr Sait Çelik, “Bilimin, araştırma ve geliştirmenin ekonomiye kazandırılması için üniversite ile reel sektör işbirliği oldukça önemlidir. Bu alandaki aktörlerin, paydaşların hepsinin yanlış anlamalara ve alınganlıklara yer vermeden koordinasyon içerisinde çalışmaları gerekir. Biz Uşak Üniversitesi olarak bulunduğumuz şehirle bütünleşmeyi önemsiyoruz. Üniversiteler; ulusal ve uluslar arası akreditasyonlarla ve kalite güvence sistemleriyle denetlenecek ve rekabet edeceklerdir. Yeni trent bu yöndedir. Üniversiteler bundan sonra kendi reklamlarını yapmasından öte bağımsız kalite belirleme kurumlarının vereceği belgeye göre derecelendirileceklerdir. Ülkemizde bu anlamda bilime ve Ar-Ge çalışmalarına verilen önem her geçen gün artıyor ve büyük bütçeler ayrılıyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde girişimci ve yenilikçi üniversite endeksi oluşturuldu. 23 ayrı kritere göre ilk 50 üniversite belirlendi. Uşak Üniversitesi bu endekste ilk 50 üniversite arasındaki yerini aldı” dedi.

2012-2013 akademik sezonunda 28 yeni bölüm ve programa ilk defa öğrenci kabul ettiklerini de belirten Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, konuşmasında açacakları yeni fakülte ve bölümler hakkında bilgi verdi. Uşak Üniversitesi’nin hızlı bir büyüme trendi içerisine girdiğini kaydeden Prof. Dr. Sait Çelik, “ Bilimsel ve sanatsal çalışmaları teşvik programını Haziran ayında başlattık. Bugün burada 12 hocamıza bilimsel yayın ödülü veriyoruz. Uluslar arası makale konusunda diğer üniversitelere oranla iyi durumda değiliz ancak bir gelişme trenci yakaladık. Yapılan çalışmaların ürüne dönüşebilmesi için patentleşmeye önem verilmelidir. Teşvik sistemimizde yaptığı çalışmaları patent haline dönüştüren araştırmacılarımıza 4 bin TL para ödülü veriyoruz. Uluslar arası makalelerin ve patentlerin üretilebilmesi için elbette ki yapılacak çalışmaların projelendirilmesi gerekiyor. Teşvik sistemimizde bu hususu dikkate aldık. Kabul edilen ve onaylanan projeleri 3 gruba ayırdık. AB çerçeve projelerine 3 bin, TÜBİTAK 1001,1007, 3501 ve 1201 projeleri ile SANTEZ ve DPT projelerine 2 bin, TÜBİTAK 1002 projelerine de bin TL teşvik ödülü verme kararı aldık” dedi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com