Uşak yatırımcıya yer temin edemiyor

Uşak yatırımcıya yer temin edemiyor
Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Başkanı Mustafa Kuvvet, yatırım için OSB'lerden arsa alıp çivi dahi çakmayanlara yönelik yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Başkanı Mustafa Kuvvet, yatırım için OSB'lerden arsa alıp çivi dahi çakmayanlara yönelik yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.ü
Kuvvet, teşvik kapsamında ucuza arsa alan bazı sanayicilerin vaat ettiği yatırımları yapmadığı için sıkıntı yaşadıklarını belirtti.
Tekstil Organize Sanayi Bölgesi ile Karma Organize Sanayi Bölgesi'nde yatırımcıya arsa temin etmekte zorlandıklarını bildiren Mustafa Kuvvet, yatırım yapacakları gerekçesiyle arsa satın alıp söz verdikleri yatırımları yapmayan sanayicilere sitem etti. Her iki organize sanayi bölgesindeki doluluk oranlarının yüzde 55 civarında olduğunu söyleyen Kuvvet, “Organize sanayi bölgelerimizin elinde bir tek parsel dahi yok. Bölgelerimizden 5084 sayılı teşvik kapsamında uygun fiyata parsel satın alan bazı sanayiciler vaat ettikleri yatırımları yapmadı” dedi.
UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet, bir firmanın yatırım yapmak için kendilerinden arsa talep ettiğini ancak iki organize sanayi bölgesinden yatırımcıya 20 bin metrekarelik bir arsa temin edemediklerini belirtti.
Geçtiğimiz günlerde kentte makine üretimine yönelik bir yatırım için yabancı bir şirketin talepte bulunduğunu belirten Kuvvet, sanayi bölgelerinde uygun yer bulunmadığını söyledi. Her iki üretim sahasında doluluk oranının yüzde 55'lerde olduğunu ancak Kuvvet, “Yabancı bir şirket bizden yer istedi. Toplamda 20 bin metrekarelik bir alan talebi vardı. Fakat her iki OSB'den de olumlu yanıt alamadık. Üretim için yeteri kadar alan bulunmadığı söylendi. Sanayi bölgelerinde 5084 sayılı teşvik uygulaması döneminde parsel alan ama hal çivi dahi çakmayanlar var. Bu parseller teşvik nedeniyle yatırım ve istihdamın arttırılması için uygun fiyata temin edildi. Yeni yatırımcıların bizi tercih etmeme nedenlerinin başında parsel sorunu geliyor” dedi.
Organize sanayi bölgelerinde yeni tevzi alanları açmak için doluluk oranının yüzde 90 ve üzeri olması gerektiğini de kaydeden Kuvvet, şöyle devam etti: “Şu andaki yatırımlar, yeni alan ihtiyacı doğurmuyor. Kentteki atıl durumda olan üretim alanları değerlendirilirse, yeni tevzi bölgeleri kurulur. Bu sorunun çözümü için kalıcı yasal düzenlemeler gerekiyor. Mülkiyet hakkından dolayı kimseye neden yatırım yapmadığı yönünde bir yaptırım uygulayamıyoruz. Sorunun çözümü için ilgili kurumların görüşleri alınmalı. Yatırımcının önünü tıkayan unsurlar ortadan kaldırılmalı”
Uşak'taki her iki OSB'de de arıtma tesisi bulunduğunu ve alt yapı konusunda önemli mesafeler kat edildiğini belirten Mustafa Kuvvet, kentteki iki sanayi bölgesinde 300'e yakın işletmenin faaliyet gösterdiğine değindi. Yoğunluğun Uşak Tekstil Organize Sanayi Bölgesi'nde olduğuna da dikkat çeken Kuvvet, “Her iki bölgede de arıtmalar var ve alt yapı sorunu büyük ölçüde çözülmüş durumda. Yeni yatırımcılar bu yüzden bölgeyi tercih ediyor. Ayrıca İzmir'e ulaşımın kolay olması da limana yakınlıktan dolayı dikkat çekiyor. Yeni yatırım alanları oluşması ve gelecek olan sanayicilere kolaylık sağlanmalı” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com