Uşak Ziraat Odası 850 çiftçiyi fuara götürecek

Uşak Ziraat Odası 850 çiftçiyi fuara götürecek
Uşak Ziraat Odası Başkanlığı, 850 çiftçiyi ücretsiz olarak Konya’daki Tarım ve Hayvancılık Ekipmanları fuarına götürecek.

Uşak Ziraat Odası Başkanlığı, 850 çiftçiyi ücretsiz olarak Konya’daki Tarım ve Hayvancılık Ekipmanları fuarına götürecek.
Uşak Ziraat Odası Başkanı Nafiz Mıdık, fuarda çiftçilerin tarım ve hayvancılık alanında kullanılan ekipmanları ve sektörde yaşanan gelişmeleri yerinde inceleme fırsatı yakalayacaklarını söyledi. Geziyi düzenlemedeki amaçlarının bölge çiftçisinin tarım ve hayvancılık alanındaki ekipmanları görmesini ve yöreye uygun ekipmanları karşılaştırarak doğru ekipmanları kullanmalarını sağlamak olduğunu ifade eden Nafiz Mıdık, “Geçen yıl da 500 kişi ile Bursa’daki fuara katılmıştık. Çiftçilerimiz fuarda faydalı bilgiler edindi. Bu yıl geziye katılacak çiftçilerimiz arasında bayanlarda var. Katılmak için müracaat eden herkesi götürüyoruz. Oda olarak bu tür faaliyetleri önemsiyoruz. Tarım ve hayvancılık ilimiz ekonomisi için büyük önem taşıyor. Yaklaşık 120 bin kişi kazancını tarımdan sağlıyor. Odamıza kayıtlı 18 bin üyemiz var. Sektördeki yenilikleri ve fırsatları takip etmek zorundayız. Konya’daki fuara 15 otobüsle 850 çiftçimizi götürüyoruz. Geziye katılan çitçilerimizin tüm masraflarını oda olarak biz karşılayacağız. Günü birlik gezinin çiftçilerimize fayda sağlayacağını umut ediyoruz ” dedi.
Bu yıl kış mevsimindeki yağışların tarım sektörünü olumlu etkileyeceğini de ifade eden Nafiz Mıdık, “Hasat döneminin bereketli geçeceğini ümit ediyoruz. Yağışlar bahar aylarında da devam ederse ürün rekoltesi ve kalitesi artacaktır. İlimizde genel olarak arpa, buğday, nohut ve haşhaş gibi tarım ürünleri daha yaygın olarak üretiliyor. Yağışların iyi olması çitçimizin yüzünü güldürdü. Ancak biz oda olarak ekonomik katkısı daha yüksek olan meyvecilik, yağlı tohum bitkileri ve sebzeciliğin geliştirilmesini arzu ediyoruz. Bunun gerçekleşebilmesi için de sulanabilir tarım alanların arttırılması gerekiyor. Ayrıca yöremize has önemli sorunlarımızdan biri de tarımsal işletmelerin küçük ölçekli olması. Tarımsal işletmeleri büyütüp sulanabilir tarım alanları çoğaltılabilirse çiftçimiz meyvecilik ve yağlı tohum bitkilerine yönelebilir. Fuara giden çiftçilerimiz sulama sistemleri, fide, fidan, meyvecilik ve yağlı tohum bitkileri konusunda da bilgi sahibi olacak" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com