Uşak'ta 2010-2011 av sezonu başladı!

Uşak'ta 2010-2011 av sezonu başladı!
Uşak Çevre ve Orman İl Müdürü Ramazan Toker, 2010-2011 av sezonunun 14 Ağustos'ta başladığını belirterek avcılara belirlenen kurallara uyma çağrısında bulundu...

Uşak Çevre ve Orman İl Müdürü Ramazan Toker, 2010-2011 av sezonunun 14 Ağustos'ta başladığını belirterek avcılara belirlenen kurallara uyma çağrısında bulundu.
Toker, av sezonunun; 1. grup kuşlar bıldırcın, üveyik karatavuk, çulluk, tahtalı, sakar meke, yaban kazı, sakarca kazı 2. grup memeliler, yaban domuzu ve tavşan avı başladığını söyledi.
Avcıların, yasal olarak Merkez Av Komisyonu (MAK) kararlarının doğrultusunda hareket etmelerinin gerektiğini belirten Toker, 'İlimizde avlanmaya yasak olan bölgelerde avlanılmaması 4915 sayılı kara avcılığını düzenleyen yasaya uyulması gerekiyor. Avcılık belgesine sahip olan kişiler, yıllık avlanma izin ücreti ödeme koşulları ile elde ettiği hakkı olan ve avlanma izin belgesini almalılar. Her av dönemi için Bakanlık tarafından belirlenen avlanma izin ücretinin ödenerek avlanma hakkının elde edilebilmesi amacıyla verilen belgeyi aldıktan sonra ava çıkabilirler. Ayrıca; MAK kararlarında belirtilen avlanma limitine de uyulmalıdır. Avcı başına bir av günü için avlanma zamanı, gün doğumundan bir saat öncesi ile gün batımından bir saat sonrası arasında kalan zaman, avlanma günleri de çarşamba, cumartesi, pazar ve resmi tatiller. Belirlenen 1. grup kuşlar bıldırcın 10 adet, üveyik 8 adet, karatavuk 3, çulluk 4, tahtalı, sakar meke, yaban kazı, sakarca kazı 3'er, Kınalı keklik, Kum kekliği ve kaya kekliği toplam 2, Yeşilbaş,kirik (çamurcu), elmabaş patka,çıkrıkçın toplam 6, 2. grup memeliler, yaban tavşanı 1, yaban domuzu 2 adet ve çakal 1 ve tilki 2 adet olarak sınırlandırılmıştır' dedi.
Belgesi olmayan ve avlanma hakkına sahip olmak isteyen avcı adaylarının, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne, başvurarak kayıt yaptırıp mevzuat doğrultusunda açılacak olan kurslara katılabileceklerini de ifade eden Ramazan Toker, '4915 sayılı Kara Avcılığı kanunda men edilen fiilleri işleyenler ile merkez av komisyonunca belirlenen avlanma esas ve usullerine uymayanlar hakkında 22 TL ile 11 bin 446 TL arasında idari para cezası, avladıkları av ve yaban hayatı hayvanı başına 50 bin TL para cezası verilecek' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com