Uşak’ta doktorlardan bir ilk

Uşak’ta doktorlardan bir ilk
Uşak Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü doktorları; astım, şeker ve kalp rahatsızlıkları bulunan bir hastayı uyutmadan damar içi bypass ameliyatı gerçekleştirdi.

Uşak'ta uyuşma ve baş ağrısı şikayeti ile hastaneye başvuran 58 yaşındaki Şerif Kuşdemir’in damarında tıkanıklık olduğunu tespit edildi.
 
Sigara kullanan ve astım, kalp ve şeker gibi hastalıkları bulunan hastaya doktorlar bypass yapma kararı verdi. Ancak hastanın sigara kullanması, astım, şeker ve kalp rahatsızlığı bulunması nedeniyle uyutularak ameliyat edilmesi doktorlar tarafından riskli görüldü.
 
Bunun üzerine Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Operatör Dr. Murat Yanar başkanlığındaki ekip hastayı uyutmadan damar içi bypass yapmayı kararlaştırdı. Alınan karar hastaya da iletilerek ameliyat başladı. Yaklaşık 4 saat süren operasyon sonucu Uşak Devlet Hastanesi’nde ilk kez bir hastayı uyutmadan damar içi bypass ameliyatı oldu. Başarılı geçen ameliyat sonunda hasta sağlığına kavuştu. Uzman Dr. Murat Yanar'ın başkanlık ettiği ameliyatta Uzman Dr. Barış Tunçer ve Anestezi Uzmanı Dr. Hakan Dal görev aldı.
 
Uşak'ta ilk kez böyle bir ameliyat gerçekleştirdiklerini belirten Dr Murat Yanar, “Yeni hastane binasına taşınmamız ameliyatın başarı oranını arttırdı. Çünkü sağlanan fiziki imkanlar ve ekipman ameliyatın yapılabilirliğini kolaylaştırdı. Uyutmadan bypass ameliyatı Uşak’ta ilk defa yapıldı. Ben bu yöntemle Türkiye’deki devlet hastanelerinde de bir ilki başardığımızı düşünüyorum. Uşaklı hastalarımız bize güvensinler. Hastanemiz yeni hizmet binasında daha kaliteli sağlık hizmeti sunmaya devam edecek. Bu hastamız bize geldiğinde kalp, şeker ve astım rahatsızlıkları olduğunu tespit ettik. Hasta sigarada kullandığı için uyutarak ameliyat yapmamız büyük bir riskti. Uyutmadan ameliyat etmeyi karar verdik ve durumu hastayla da paylaştık. Fiziki imkanlar ve teknik ekipmanın yenilenmiş olması bu kararı almamızda etkili oldu. Aksi takdirde bu ameliyatı gerçekleştiremezdik. Hastayı ameliyattan çıktıktan sonra 5. gün taburcu edeceğiz” dedi.
 
Başarılı bir ameliyat sonrası sağlığına kavuşan Şerif Kuşdemir doktorlarına teşekkür ederek yaşadığı mutluluğu ifade etti. Yeni Uşak Devlet Hastanesi’nin hastalar ve hasta yakınları için son derece konforlu olduğunu da belirten Kuşdemir, “Bu hastane binasının yeterli olup olmadığı konusunda çok tartışmalar yaşandı. Hastane binası hizmete yeni girdi. Fiziki ortam, ameliyathaneler ve sağlanan teknik ekipman son derece modern. Biz bu kadar konforlu rahat bir ortam beklemiyorduk. Allah bu hastaneyi yapanlardan razı olsun. Doktorlarımıza da çok teşekkür ediyorum” dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com